Connect with us

Financie

NFT – revolúcia v digitálnom umení! Ako s ním zarobiť?

Published

on

Kryptomeny a celková digitalizácia naberá v posledných rokoch neuveriteľnú popularitu. Rýchlosť pokroku už doslova prekonáva samú seba a digitálnej revolúcií sa nevyhne ani umenie, pre ktoré je NFT ako stvorené. Pri umení však jeho potenciál nekončí. Čo vlastne je to neustále skloňované NFT a ako vďaka nemu dokážu ľudia zbohatnúť?

Vysvetlenie pojmu NFT

NFT je skratka pre anglický výraz non-fungible token, v preklade teda ide o nezameniteľný token. Z technického hľadiska môžeme NFT označiť za jednotku dát na digitálnej databáze blockchain, ktorá je jedinečná a nedá sa zameniť, rozmnožiť ani nijako okopírovať. Čo to však znamená v praxi? V praxi môže byť NFT viazané na doslova hocijaký digitálny súbor, teda napríklad: audio, video, fotka či dokonca aj screenshot statusu z twitteru.

Ako sa na ňom dá zarobiť? Má aj reálne využitie?

Pri predchádzajúcom odseku vám už zrejme napadlo, že každý súbor môže mať nespočetne množstvo kópií. To je samozrejme pravda, vďaka nezameniteľnému tokenu však bude mať to skutočné originálne vlastníctvo iba jeden jediný človek a to mu už nikto nikdy nezoberie. Teda až dovtedy, pokiaľ sa ho nerozhodne predať na trhu (ideálne so ziskom). A tu sa dostávame k hlavnej myšlienke. Trh, burza, market. Je úplne jedno ako to zvyknete nazývať, podstatné je, že tu začína všetká zábava a skutočne praktické využitie NFT.

Predaj NFT využijú predovšetkým umelci, ktorí tak môžu speňažiť svoje digitálne umenie podobne, ako keď maliar predá originál svojho obrazu. Umelec vytvorí digitálny obrázok, umiestni ho na trh (napríklad OpenSea, momentálne zrejme najväčší NFT trh, Rarible – bez vstupných poplatkov), spopularizuje na svojich sociálnych sieťach a vy ho tam môžete vydražiť za určitú sumu v kryptomenách (najčastejšie Ethereum).

Populárnejší digitálny obsah = vyššia cena na trhu!

NFT market – Rarible.com

Pokiaľ dopyt stúpa, môžete vytvoriť novú dražbu, v ktorom ho predáte s krásnym ziskom. Obrázok síce môže mať milión kópií, tak ako môže byť fyzický obrázok na pohľadniciach, replikách obrazu a tričkách, no originál so skutočnou hodnotou je navždy iba jeden.

NFT zaručuje Originalitu vlastneného digitálneho obsahu.

Pokiaľ ste však kreatívny jedinec s marketingovým duchom, nemusíte sa sústrediť len na obchodovanie. Vytvoriť môžete aj vlastné NFT a dokonca nepotrebujete nutne ani talent ako Picasso. Postačiť vám môže napríklad aj situačný humor vo vtipnom memečku, alebo statuse, ktorým zaujmete komunitu na danom trhu.

K vytvoreniu vlastného nezameniteľného tokenu budete potrebovať okrem samotného súboru s vaším dielom aj kryptomenovú peňaženku (napríklad MetaMask wallet) a účet na spomínanom trhu. Potom vám už bude stačiť len prepojiť peňaženku s trhom, nahrať váš súbor, vymyslieť mu meno, počiatočnú cenu a máte hotovo. Za upload môžete zaplatiť poplatok, ktorého výška sa líši podľa daného marketu (niektoré dokonca uvádzajú upload zdarma).

Ak ste kreatívec a dáte priestor vašim marketingovým schopnostiam, dokážete zaujať nakupujúcich, môžete si prísť na pekný balík peňazí!

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Obchodovanie a vytváranie NFTs – ako začať? - MakeMyDay

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Financie

Ako narábať s kapitálom počas krízy? Tipy pre vaše investičné portfólio

Published

on

Momentálne sa svet nachádza v najšialenejšej dobe aká kedy bola. Na jednu stranu tu máme celosvetovú pandémiu (ktorá síce ustupuje, ale zanechala následky) a vojnu v Európe, zatiaľ čo na druhú stranu takmer celý svet zažíva rekordnú infláciu, obrázky na internete sa predávajú za milióny dolárov a pravdepodobne nás čaká ďalšia veľká recesia. Ako narábať s kapitálom počas krízy?

Svet sa neustále mení, nestoj na mieste

Je nutné si uvedomiť, že svet a pravidlá sa neustále menia a v ekonomike 21. storočia to platí niekoľkonásobne viac. Preto sa treba neustále obracať a nespoliehať sa na to, že veci ktoré fungovali včera budú fungovať aj dnes a už vôbec nie zajtra. Základ je teda sledovať aktuálne trendy a zbúrať predsudky. Nemá zmysel bojovať proti vývoju s domnienkou, že na tom zarobíte.

Úvaha č. 1 – presuň svoje investície do Ázie

Konzervatívny pohľad by znel následovne: treba investovať do USA, veď je to celosvetový líder. Ak sa však vrátime k úvodnej rade, je treba si uvedomiť, že sa svet mení. Európa a Rusko budú takmer s istotou ekonomicky krvácať ešte dlhé roky po ukončení vojny. USA taktiež dopláca na sankcie voči Rusku a množstvo odborníkov tvrdí, že je tamojší trh už dávno presýtený. Ázia a predovšetkým Čína má všetky predpoklady napredovať a to najmä v tejto dobe, keď sa ich vojna na východe Európy dotýka zo všetkých najmenej.

Úvaha č. 2 – ETFka a zlato

Napriek úvodnej rade „veci ktoré fungovali včera nemusia fungovať aj dnes a už vôbec nie zajtra“, zlato a ETF by v portfóliu nemali chýbať. Výnimka potvrdzuje pravidlo a nič nenasvedčuje tomu, že by mali byť tieto konzervatívne stratégie počas krízy krok vedľa.

Úvaha č. 3 – Ako sa prispôsobiť inflácií?

Stratégia ochrany majetku voči inflácií spočíva v rozdelení svojho kapitálu na životné potreby, short-term a long-term investície. V skratke, hneď ako si zaplatíte všetky potrebné veci na život a účty, nemali by vám zostávať takmer žiadne zvyšné peniaze na účtoch. Tie si rozdeľte v ľubovolnom pomere (napríklad 20/80) na short-term a long-term investície. Medzi short-term môžete rátať riskantnejšie záležitosti ako napríklad spomínané Čínske akcie, prípadne kryptomeny a podobne. Medzi long-term zase vybrané ETFka a zlato.

Continue Reading

Financie

Prehľad týždňa – Netflix zasiahol prudký prepad, Twitter príjal Muskovu ponuku

Published

on

Máme za sebou ďalší týždeň plný ekonomicky zaujímavých vývojov. Kedysi najobľúbenejšia streamovacia platforma na svete čelí čoraz väčšej kritike a odzrkadlilo sa to aj na akciách spoločnosti. Elon Musk sa zrejme skutočne stane majiteľom Twitteru a podľa odborníkov nás čaká ďalšia recesia.

Netflix stratil takmer 40% len za posledných 5 dní

Streamovacia služba Netflix bola ešte prednedávnom najobľúbenejšiou platformou na svete, no zdá sa, že konkurencie v podobe HBO GO/MAX či Disney+ zvolili lepšiu stratégiu ako osloviť divákov, zatiaľ čo Netflix práve naopak zdražuje a ponúka čoraz menej obsahu. Tieto faktory sa odzrkadlili aj na akciách a podľa analytikov v najbližších mesiacoch opustia túto platformu ďalšie milióny predplatiteľov. Pokiaľ Netflix nezmení svoju politiku, prepad zrejme bude pokračovať.

Elon Musk a Twitter sa dohodli

V pondelok predstavitelia spoločnosti Twitter prijali ponuku Elona Muska na odkúpenie sociálnej siete za 43 miliárd dolárov. Podľa vlastných slov chce Elon zabezpečiť na mikroblogovacej sociálnej sieti väčšiu slobodu prejavu a zároveň priniesť nové funkcie. V súvislosti s kúpou Twitteru sa tiež špekuluje nad integráciou kryptomien a prípadne speňažovanie obsahu pomocou Elonovho obľúbeného Dogecoinu. Ten už teraz, keď sú tieto informácie čisté špekulácie bez potvrdenia, zaznamenal nárast o 30%.

Odborníci varujú: môže nastať ďalšia recesia

Už sú to takmer 3 roky čo svetovú ekonomiku ovplyvňuje pandémia a tento rok dostala ekonomika ranu pod pás aj od vojnového konfliktu priamo v Európe. Následkom toho sa pravdepodobnosť recesie podľa ekonóma Goldman Sachs vyšplhala až na strašidelných 35%. Jan Hatzius toto číslo potvrdil minulý týždeň a súhlasí s ním napríklad aj John Mauldin, ktorý úspešne predpovedal recesie v rokoch 2000 a 2008.

Continue Reading

Financie

Vojna neutícha a obranné prostriedky budú hrať kľúčovú rolu – Tipy pre vaše investičné portfólio

Published

on

Vojna u našich východných susedov stále neutícha a v pozore je nie len celá Európa, ale aj USA a celé NATO. Práve preto môžeme predpokladať, že obranné prostriedky a vojenské vybavenie budú hrať v najbližších mesiacoch kľúčovú rolu a dnes sa pozrieme na akciové spoločnosti, ktoré spadajú do tohto segmentu.

Medzi obranné prostriedky, ktoré je treba čoraz viacej patria predovšetkým zbrane, tanky, bojové lietadlá, ale aj všetko príslušenstvo a vybavenie vrátane nepriestrelných viest, heliem a podobne. Spoločnosti, ktoré sa venujú výrobe týchto vecí momentálne neustále doplňujú zásoby a počas vojnového konfliktu sú nonstop v pozore, aby žiadne vybavenie na fronte nechýbalo. Práve pre zvýšenú produktivitu majú z fundamentálneho hľadiska vysokú šancu zvýšiť svoju hodnotu.

Lockheed Martin (NYSE: LMT)

Lockheed Martin je najväčšia obranná spoločnosť na svete. Táto spoločnosť dodáva americkej armáde a jej spojencom bojové lietadlá, rakety, protiraketové systémy a ďalšie vybavenie na vojenskú obranu. Vzhľadom na to, že sa jedná o najväčšiu spoločnosť svojho druhu a zásobuje najväčšieho klienta na svete, ide o najkľúčovejšiu akciovú spoločnosť počas vojny. Lockheed Martin (NYSE: LMT) má momentálne na mesačnom grafe stabilných +0,7%, no má veľký potenciál vyletieť.

Boeing (NYSE: BA)

Boeing je druhý najväčší výrobca lietadiel a určite túto spoločnosť poznáte vďaka ich bežným komerčným lietadlám, ktoré využívajú aerolinky. Boeing však okrem toho vyrába a dodáva aj bojové lietadlá, systémy protiraketove obrany, šifrované komunikačné prostriedky a iné vybavenie na vojenskú obranu. Akcie Boeing (NYSE: BA) pred nejakým časom zažili strmí pád, no práve obdobie, v ktorom sa práve nachádzame a taktiež nové kľúčové projekty mu poskytli odraz od dna a pomaly sa hodnota Boeingu vracia späť, čo vytvára skvelú príležitosť na vstup.

Raytheon (NYSE: RTX)

Raytheon je ďalšia spoločnosť poskytujúca vybavenie na vojenskú obranu. Medzi jej portfólio patria rakety, radarové systémy a rôzne inteligentné systémy a senzory na detekciu pohybu nepriateľa. Na mesačnom grafe má Raytheon (NYSE: RTX) +3%, no ich potenciál ešte zďaleka nebol naplnený.

Disclaimer: toto nie je finančné a investičné poradenstvo, investujte opatrne, hrozí vám strata majetku.

Continue Reading

Hot