Connect with us

Financie

NFT – využitie v hernom, športovom či hudobnom priemysle

Published

on

V predošlých článkoch ste sa mohli oboznámiť s pojmom NFT a taktiež sa naučiť ako nezameniteľné tokeny kupovať, predávať či dokonca vytvárať vaše vlastné. Tentokrát sa pozrieme na to aký prínos môžu mať aj do iných odvetví mimo obchodovania.

Ich primárne využitie je dnes bezpochyby na marketoch. NFTs zažívajú celosvetový boom a nadšenci každý deň nakupujú, predávajú a vytvárajú nové tokeny v hodnotách aj niekoľko tisíc ETH. Ich potenciál je však ďaleko väčší než len virtuálne obchodovanie. Dosah totižto môžu mať okrem virtuálneho aj na náš offline svet.

Z ,,pay to win“ na ,,play to earn“

Na začiatok ešte zostaneme v online svete. NFTs totižto pomaly, ale isto začínajú revolúciu v gamingu a zdá sa, že budúcnosť hier patrí práve technológií blockchain. Doteraz sa totižto hranie hier zdalo ako strata času a peňazí za rôzne doplnky či ,,skiny“. Teda pokiaľ nepatríte medzi profesionálnych esport hráčov, ktorí dostávajú za svoje výkony nemalé peniaze.

S nástupom technológie blockchain a nezameniteľných tokenov však môže byť hranie hier profitabilné aj pre radových hráčov. Rôzne aktíva v hrách, ako napríklad konkrétne postavy, pozemky či oblečenie totižto môžu byť naprogramované ako nezameniteľný token, ktorý tak môže v danej komunite nadobudnúť určitú hodnotu. S ním neskôr hráči môžu obchodovať na burze a z otrepaného pay to win sa tak pomaly, ale isto stáva play to earn. Najznámejšou hrou súčasnosti, v ktorej už dnes môžete získavať hraním reálne aktíva je Axie Infinity. Do budúcnosti vyjadrilo podporu myšlienke play to earn napríklad aj štúdio Epic Games.

Zberateľské kartičky či vstupenky

Ako spolu môžu súvisieť virtuálne nezameniteľné tokeny a šport? Jednoducho. Ak patríte k fanúšikom hokeja či futbalu, určite si spomínate na zberateľské kartičky hráčov, alebo vám v skrini visí dres vášho obľúbeného tímu. Pomocou NFTs môžu športové kluby po celom svete tvoriť zberateľské kolekcie rôznych digitálnych predmetov, vďaka ktorým môžete podporiť svoj obľúbený tím a vlastniť tak z neho určitú časť (aj keď len virtuálnu). Svoje tokeny už vytvorilo napríklad Lazio Rím, Barcelona, či mnoho iných klubov.

To však nie je všetko. Keď sme v úvode načrtli dosah aj na offline svet, neklamali sme. Množstvo odborníkov totižto špekuluje nad možnosťou prepojenia sveta NFTs s lístkami na živé podujatia, teda napríklad aj futbalové, hokejové, či iné zápasy. Ide o myšlienku, v ktorej by bola vstupenka na podujatie vytvorená formou NFT. Pri vstupe by ste sa vašim tokenom preukázali podobne ako dnes QR kódom, a token by vám po zápase samozrejme zostal. Ak by náhodou šlo o legendárny zápas, ktorý by zostal v pamäti národa, či celého sveta niekoľko ďalších dekád, mohli by ste ho následne dokonca vydražiť.

Vzťah interpreta s fanúšikom bez tretích strán

V roku 2021 tvoria najväčšie zisky v hudobnom priemysle bezpochyby streamovacie služby ako je Spotify, Apple music či YouTube. V tomto prípade je model zárobkov rozdelený nasledovne: fanúšik má na výber predplatiť si danú službu, alebo si vypočuť reklamy -> streamovacia služba dostane zaplatené priamo z predplatného, alebo od inzerentov reklám -> majoritnú časť zo ziskov si strhne pre seba a zvyšok pošle distribučným spoločnostiam -> distribučné spoločnosti si už z okresaných ziskov strhnú ďalšiu časť pre seba, alebo si nechávajú od hudobníkov platiť fixný poplatok za distribuovanie ich hudby do streamovacích služieb -> až na záver sa dostáva minimálne percento do hudobných vydavateľstiev, ktoré vyplácajú svojich umelcov.

Toto sa pochopiteľne nepozdáva mnohým hudobníkom, ktorí tak často žijú predovšetkým z koncertov (ktoré sú momentálne z veľkej časti pozastavené), merchu a zastaralým predajom fyzických nosičov. Práve nezameniteľné tokeny by však mohli vyriešiť ich problém a spojiť tak priamo interpreta s fanúšikom, pričom by boli od ziskov odstavené tretie strany. S podobnou myšlienkou už začala pracovať platforma Royal.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Financie

Ako narábať s kapitálom počas krízy? Tipy pre vaše investičné portfólio

Published

on

Momentálne sa svet nachádza v najšialenejšej dobe aká kedy bola. Na jednu stranu tu máme celosvetovú pandémiu (ktorá síce ustupuje, ale zanechala následky) a vojnu v Európe, zatiaľ čo na druhú stranu takmer celý svet zažíva rekordnú infláciu, obrázky na internete sa predávajú za milióny dolárov a pravdepodobne nás čaká ďalšia veľká recesia. Ako narábať s kapitálom počas krízy?

Svet sa neustále mení, nestoj na mieste

Je nutné si uvedomiť, že svet a pravidlá sa neustále menia a v ekonomike 21. storočia to platí niekoľkonásobne viac. Preto sa treba neustále obracať a nespoliehať sa na to, že veci ktoré fungovali včera budú fungovať aj dnes a už vôbec nie zajtra. Základ je teda sledovať aktuálne trendy a zbúrať predsudky. Nemá zmysel bojovať proti vývoju s domnienkou, že na tom zarobíte.

Úvaha č. 1 – presuň svoje investície do Ázie

Konzervatívny pohľad by znel následovne: treba investovať do USA, veď je to celosvetový líder. Ak sa však vrátime k úvodnej rade, je treba si uvedomiť, že sa svet mení. Európa a Rusko budú takmer s istotou ekonomicky krvácať ešte dlhé roky po ukončení vojny. USA taktiež dopláca na sankcie voči Rusku a množstvo odborníkov tvrdí, že je tamojší trh už dávno presýtený. Ázia a predovšetkým Čína má všetky predpoklady napredovať a to najmä v tejto dobe, keď sa ich vojna na východe Európy dotýka zo všetkých najmenej.

Úvaha č. 2 – ETFka a zlato

Napriek úvodnej rade „veci ktoré fungovali včera nemusia fungovať aj dnes a už vôbec nie zajtra“, zlato a ETF by v portfóliu nemali chýbať. Výnimka potvrdzuje pravidlo a nič nenasvedčuje tomu, že by mali byť tieto konzervatívne stratégie počas krízy krok vedľa.

Úvaha č. 3 – Ako sa prispôsobiť inflácií?

Stratégia ochrany majetku voči inflácií spočíva v rozdelení svojho kapitálu na životné potreby, short-term a long-term investície. V skratke, hneď ako si zaplatíte všetky potrebné veci na život a účty, nemali by vám zostávať takmer žiadne zvyšné peniaze na účtoch. Tie si rozdeľte v ľubovolnom pomere (napríklad 20/80) na short-term a long-term investície. Medzi short-term môžete rátať riskantnejšie záležitosti ako napríklad spomínané Čínske akcie, prípadne kryptomeny a podobne. Medzi long-term zase vybrané ETFka a zlato.

Continue Reading

Financie

Prehľad týždňa – Netflix zasiahol prudký prepad, Twitter príjal Muskovu ponuku

Published

on

Máme za sebou ďalší týždeň plný ekonomicky zaujímavých vývojov. Kedysi najobľúbenejšia streamovacia platforma na svete čelí čoraz väčšej kritike a odzrkadlilo sa to aj na akciách spoločnosti. Elon Musk sa zrejme skutočne stane majiteľom Twitteru a podľa odborníkov nás čaká ďalšia recesia.

Netflix stratil takmer 40% len za posledných 5 dní

Streamovacia služba Netflix bola ešte prednedávnom najobľúbenejšiou platformou na svete, no zdá sa, že konkurencie v podobe HBO GO/MAX či Disney+ zvolili lepšiu stratégiu ako osloviť divákov, zatiaľ čo Netflix práve naopak zdražuje a ponúka čoraz menej obsahu. Tieto faktory sa odzrkadlili aj na akciách a podľa analytikov v najbližších mesiacoch opustia túto platformu ďalšie milióny predplatiteľov. Pokiaľ Netflix nezmení svoju politiku, prepad zrejme bude pokračovať.

Elon Musk a Twitter sa dohodli

V pondelok predstavitelia spoločnosti Twitter prijali ponuku Elona Muska na odkúpenie sociálnej siete za 43 miliárd dolárov. Podľa vlastných slov chce Elon zabezpečiť na mikroblogovacej sociálnej sieti väčšiu slobodu prejavu a zároveň priniesť nové funkcie. V súvislosti s kúpou Twitteru sa tiež špekuluje nad integráciou kryptomien a prípadne speňažovanie obsahu pomocou Elonovho obľúbeného Dogecoinu. Ten už teraz, keď sú tieto informácie čisté špekulácie bez potvrdenia, zaznamenal nárast o 30%.

Odborníci varujú: môže nastať ďalšia recesia

Už sú to takmer 3 roky čo svetovú ekonomiku ovplyvňuje pandémia a tento rok dostala ekonomika ranu pod pás aj od vojnového konfliktu priamo v Európe. Následkom toho sa pravdepodobnosť recesie podľa ekonóma Goldman Sachs vyšplhala až na strašidelných 35%. Jan Hatzius toto číslo potvrdil minulý týždeň a súhlasí s ním napríklad aj John Mauldin, ktorý úspešne predpovedal recesie v rokoch 2000 a 2008.

Continue Reading

Financie

Vojna neutícha a obranné prostriedky budú hrať kľúčovú rolu – Tipy pre vaše investičné portfólio

Published

on

Vojna u našich východných susedov stále neutícha a v pozore je nie len celá Európa, ale aj USA a celé NATO. Práve preto môžeme predpokladať, že obranné prostriedky a vojenské vybavenie budú hrať v najbližších mesiacoch kľúčovú rolu a dnes sa pozrieme na akciové spoločnosti, ktoré spadajú do tohto segmentu.

Medzi obranné prostriedky, ktoré je treba čoraz viacej patria predovšetkým zbrane, tanky, bojové lietadlá, ale aj všetko príslušenstvo a vybavenie vrátane nepriestrelných viest, heliem a podobne. Spoločnosti, ktoré sa venujú výrobe týchto vecí momentálne neustále doplňujú zásoby a počas vojnového konfliktu sú nonstop v pozore, aby žiadne vybavenie na fronte nechýbalo. Práve pre zvýšenú produktivitu majú z fundamentálneho hľadiska vysokú šancu zvýšiť svoju hodnotu.

Lockheed Martin (NYSE: LMT)

Lockheed Martin je najväčšia obranná spoločnosť na svete. Táto spoločnosť dodáva americkej armáde a jej spojencom bojové lietadlá, rakety, protiraketové systémy a ďalšie vybavenie na vojenskú obranu. Vzhľadom na to, že sa jedná o najväčšiu spoločnosť svojho druhu a zásobuje najväčšieho klienta na svete, ide o najkľúčovejšiu akciovú spoločnosť počas vojny. Lockheed Martin (NYSE: LMT) má momentálne na mesačnom grafe stabilných +0,7%, no má veľký potenciál vyletieť.

Boeing (NYSE: BA)

Boeing je druhý najväčší výrobca lietadiel a určite túto spoločnosť poznáte vďaka ich bežným komerčným lietadlám, ktoré využívajú aerolinky. Boeing však okrem toho vyrába a dodáva aj bojové lietadlá, systémy protiraketove obrany, šifrované komunikačné prostriedky a iné vybavenie na vojenskú obranu. Akcie Boeing (NYSE: BA) pred nejakým časom zažili strmí pád, no práve obdobie, v ktorom sa práve nachádzame a taktiež nové kľúčové projekty mu poskytli odraz od dna a pomaly sa hodnota Boeingu vracia späť, čo vytvára skvelú príležitosť na vstup.

Raytheon (NYSE: RTX)

Raytheon je ďalšia spoločnosť poskytujúca vybavenie na vojenskú obranu. Medzi jej portfólio patria rakety, radarové systémy a rôzne inteligentné systémy a senzory na detekciu pohybu nepriateľa. Na mesačnom grafe má Raytheon (NYSE: RTX) +3%, no ich potenciál ešte zďaleka nebol naplnený.

Disclaimer: toto nie je finančné a investičné poradenstvo, investujte opatrne, hrozí vám strata majetku.

Continue Reading

Hot