Connect with us

Financie

Obchodovanie a vytváranie NFTs – ako začať?

Published

on

V predošlom článku sme si objasnili pojem NFT – nezameniteľný token, ktorý môže byť viazaný na ľubovolný digitálny súbor. Taktiež sme sa naučili, že v praxi ide o akýsi ekvivalent ku originálom v umení a môže mať obrovskú hodnotu. Ako ho však skutočne využiť a začať na ňom zarábať? Tentokrát sa detailnejšie pozrieme na to, čo všetko obnáša obchodovanie a vytváranie NFTs.

Ako vytvoriť vlastné NFT?

Na chvíľu ešte odložte obchodného ducha, najprv je treba prejsť kreatívnym procesom a v prvom rade vytvoriť konkrétny súbor, ktorý neskôr budete chcieť speňažiť. Pokiaľ ste umelec s vlastnou fanúšikovskou základňou, máte vyhraté. Pokiaľ Vám kreslenie (ani to digitálne) nejde, môžete staviť na situačný humor, alebo vytvoriť niečo, čo nadobudne zberateľskú hodnotu. Okrem krásnych obrázkov sú totižto momentálne v kurze rôzne memečka a statusy (ich screenshoty) či digitálna náhrada zberateľských kartičiek, ktoré poznáme z detstva. Podporované sú však okrem obrázkov aj videá, audio súbory a 3D modely. Majoritná časť marketov má na svojich stránkach aj konkrétny zoznam formátov a dodatok, že súbor nesmie prekročiť veľkosť 100mb, odporúčaná veľkosť je však menej ako 40mb, kvôli rýchlejšiemu načítaniu na webe.

Najčastejšie podporované formáty pre NFT:

  • JPG
  • PNG
  • GIF
  • FVG
  • MP4
  • WEBM
  • MP3
  • WAV
  • OGG
  • CLB
  • GLTF
NFT ktoré sa predáva za 2ETH (približne 8000USD) Zdroj Opensea.io

Súbor je pripravený, kde ho nahrať?

Ďalšou úlohou bude nájsť si vhodný market. Na internete sa dá nájsť obrovské množstvo súperiacich trhov, takže vyhráva ten s najlepšími podmienkami, no rozhodujúca môže byť aj komunita. Azda najzaujímavejšími sú OpenSea a Rarible.

Prvý menovaný je v súčasnosti najväčším NFT trhom aký môžeme nájsť. Z každej transakcie si však strháva províziu 2,5% a pri prvotnom nahratí vášho tokenu musíte platiť ,,overovací“ poplatok v cene dvojnásobku ,,gas fee“ (vysvetlíme si neskôr).

Druhý menovaný má síce menšiu komunitu a nie je až tak populárny, no za to si nestrháva absolútne žiadnu províziu za transakcie a taktiež nemá žiaden vstupný poplatok.

Market však nie je jediný, kto rozhoduje o poplatkoch. Ako ste sa už mohli dozvedieť v predošlom článku, NFT beží na technológií blockchain a vybrať si ten správny je naozaj kľúčové.

Až donedávna bolo výhradným blockchainom na všetkých marketoch len Ethereum, ktoré je ešte stále najviac používané. Jeho nevýhodou je však tzv. ,,gas fee“, teda poplatok, ktorý sa platí za nahratie, kúpu, alebo predaj vášho NFT.

Tento poplatok môže byť rôzne vysoký, na základe aktuálneho vyťaženia blockchainu, nezávisle od vášho marketu. OpenSea uvádza na svojich stránkach, že poplatok pri priamej kúpe platí kupujúci a v dražbe zase predajca. Konkurenčný Rarible disponuje systémom, vďaka ktorému si môžete vybrať či chcete poplatok zaplatiť vy, alebo ho zaplatí kupca. To však môže značnú časť záujemcov o vaše NFT odradiť.

Ethereum však už nie je jediným blockchainom, na ktorom môžeme obchodovať NFTs. OpenSea umožňuje využívať napríklad aj Polygon blockchain, ktorý je energeticky menej náročný a tým pádom úplne zdarma. Problémom však je, že kryptomena Ethereum je niekoľko násobne populárnejšia než Polygon, takže sa musíte rozhodnúť medzi bezplatným vytvorením, alebo značne väčším množstvom potencionálnych kupcov.

Market máte vybraný, čo ďalej?

Ak ste si vybrali market, ktorý vám najviac vyhovuje a založili ste si na ňom účet, budete potrebovať krypto-peňaženku. Tá bude slúžiť na prípadné zaplatenie poplatkov, ale aj následné prijímanie platieb pri predaji. Vybrať si môžete z populárnych MetaMask, Coinbase atď. Potom si svoj účet na NFT markete prepojíte s vašou peňaženkou a máte takmer hotovo.

Nahratie súboru a finálny predaj

Teraz zostáva už len uploadnúť súbor na vami vybraný market, vášmu NFT nastaviť meno, počiatočnú cenu a je to! Teraz je na čase zapojiť vášho obchodného a marketingového ducha, aby vaše NFT dostalo ten správny ,,hype“ a môžete čakať na priamu kúpu za vopred stanovenú cenu, alebo ponuku ak by chcel kupca zjednávať. Niektoré markety dokonca ponúkajú nastavenie ,,royalties“, čiže licenčné poplatky. V praxi to znamená, že môžete dostávať určité percento z každého ďalšieho predaja.

Ako obchodovať NFTs

Ak ste viac obchodník ako kreatívec a radšej zainvestujete do kúpy, postup je takmer rovnaký, avšak nemusíte riešiť technické a umelecké vlastnosti súboru. Najskôr si budete musieť opäť zvoliť ktorý market a blockchain je pre vás ideálny. Zaujímať by vás mali predovšetkým provízie z transakcií, podporované blockchainy a kto platí ich ,,gas fee“.

Vyššie spomínaný trh OpenSea má províziu za transakciu stanovenú na 2,5%. Za NFT na blockchaine Ethereum platí gas fee pri priamom predaji kupca. Pri aukcií platí gas fee predajca. Pamätajte, že pri vašom prvom umiestnení NFT na trh musíte zaplatiť gas fee dvakrát, kvôli overeniu účtu. Na OpenSea však môžete využiť aj blockchain Polygon, na ktorom sa gas fee neplatí.

Konkurenčný Rarible si nestrháva žiadne poplatky za transakcie a môžete sa rozhodnúť, či zaplatíte gas fee vy, alebo ju pri predaji zaplatí kupca.

Nákup NFT

Ak máte nájdený NFT trh a ujasnené ktorý blockchain chcete využívať, stačí vám pripojiť si k účtu krypto-peňaženku, dobiť si coiny a vyberať si z obrovského katalógu súborov. Následne sa môžete rozhodnúť pre priamu kúpu za pevnú cenu, alebo vloženie peňazí do dražby daného NFT. Ak v dražbe nebudete úspešný, vaše peniaze sa vám vrátia späť do peňaženky. Dobre si však skontrolujte kto platí gas fee, aby ste neboli prekvapený.

Predaj NFT

Ak ste konečne získali svoje vysnívané NFT, ktorému ste marketingovými schopnosťami zvýšili hodnotu a hodláte na ňom zarobiť poriadny balík, opäť budete potrebovať len 3 veci: účet na markete, krypto-peňaženku a skontrolovať si gas fee podmienky. Následne môžete vaše kúpené NFT poslať opäť na predaj, bez opätovného platenia za nahratie a čakať priame nákupy, alebo draženie vášho tokenu.

Ak ste kreatívny alebo máte obchodného ducha, možno je NFT práve pre vás.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Financie

Ako narábať s kapitálom počas krízy? Tipy pre vaše investičné portfólio

Published

on

Momentálne sa svet nachádza v najšialenejšej dobe aká kedy bola. Na jednu stranu tu máme celosvetovú pandémiu (ktorá síce ustupuje, ale zanechala následky) a vojnu v Európe, zatiaľ čo na druhú stranu takmer celý svet zažíva rekordnú infláciu, obrázky na internete sa predávajú za milióny dolárov a pravdepodobne nás čaká ďalšia veľká recesia. Ako narábať s kapitálom počas krízy?

Svet sa neustále mení, nestoj na mieste

Je nutné si uvedomiť, že svet a pravidlá sa neustále menia a v ekonomike 21. storočia to platí niekoľkonásobne viac. Preto sa treba neustále obracať a nespoliehať sa na to, že veci ktoré fungovali včera budú fungovať aj dnes a už vôbec nie zajtra. Základ je teda sledovať aktuálne trendy a zbúrať predsudky. Nemá zmysel bojovať proti vývoju s domnienkou, že na tom zarobíte.

Úvaha č. 1 – presuň svoje investície do Ázie

Konzervatívny pohľad by znel následovne: treba investovať do USA, veď je to celosvetový líder. Ak sa však vrátime k úvodnej rade, je treba si uvedomiť, že sa svet mení. Európa a Rusko budú takmer s istotou ekonomicky krvácať ešte dlhé roky po ukončení vojny. USA taktiež dopláca na sankcie voči Rusku a množstvo odborníkov tvrdí, že je tamojší trh už dávno presýtený. Ázia a predovšetkým Čína má všetky predpoklady napredovať a to najmä v tejto dobe, keď sa ich vojna na východe Európy dotýka zo všetkých najmenej.

Úvaha č. 2 – ETFka a zlato

Napriek úvodnej rade „veci ktoré fungovali včera nemusia fungovať aj dnes a už vôbec nie zajtra“, zlato a ETF by v portfóliu nemali chýbať. Výnimka potvrdzuje pravidlo a nič nenasvedčuje tomu, že by mali byť tieto konzervatívne stratégie počas krízy krok vedľa.

Úvaha č. 3 – Ako sa prispôsobiť inflácií?

Stratégia ochrany majetku voči inflácií spočíva v rozdelení svojho kapitálu na životné potreby, short-term a long-term investície. V skratke, hneď ako si zaplatíte všetky potrebné veci na život a účty, nemali by vám zostávať takmer žiadne zvyšné peniaze na účtoch. Tie si rozdeľte v ľubovolnom pomere (napríklad 20/80) na short-term a long-term investície. Medzi short-term môžete rátať riskantnejšie záležitosti ako napríklad spomínané Čínske akcie, prípadne kryptomeny a podobne. Medzi long-term zase vybrané ETFka a zlato.

Continue Reading

Financie

Prehľad týždňa – Netflix zasiahol prudký prepad, Twitter príjal Muskovu ponuku

Published

on

Máme za sebou ďalší týždeň plný ekonomicky zaujímavých vývojov. Kedysi najobľúbenejšia streamovacia platforma na svete čelí čoraz väčšej kritike a odzrkadlilo sa to aj na akciách spoločnosti. Elon Musk sa zrejme skutočne stane majiteľom Twitteru a podľa odborníkov nás čaká ďalšia recesia.

Netflix stratil takmer 40% len za posledných 5 dní

Streamovacia služba Netflix bola ešte prednedávnom najobľúbenejšiou platformou na svete, no zdá sa, že konkurencie v podobe HBO GO/MAX či Disney+ zvolili lepšiu stratégiu ako osloviť divákov, zatiaľ čo Netflix práve naopak zdražuje a ponúka čoraz menej obsahu. Tieto faktory sa odzrkadlili aj na akciách a podľa analytikov v najbližších mesiacoch opustia túto platformu ďalšie milióny predplatiteľov. Pokiaľ Netflix nezmení svoju politiku, prepad zrejme bude pokračovať.

Elon Musk a Twitter sa dohodli

V pondelok predstavitelia spoločnosti Twitter prijali ponuku Elona Muska na odkúpenie sociálnej siete za 43 miliárd dolárov. Podľa vlastných slov chce Elon zabezpečiť na mikroblogovacej sociálnej sieti väčšiu slobodu prejavu a zároveň priniesť nové funkcie. V súvislosti s kúpou Twitteru sa tiež špekuluje nad integráciou kryptomien a prípadne speňažovanie obsahu pomocou Elonovho obľúbeného Dogecoinu. Ten už teraz, keď sú tieto informácie čisté špekulácie bez potvrdenia, zaznamenal nárast o 30%.

Odborníci varujú: môže nastať ďalšia recesia

Už sú to takmer 3 roky čo svetovú ekonomiku ovplyvňuje pandémia a tento rok dostala ekonomika ranu pod pás aj od vojnového konfliktu priamo v Európe. Následkom toho sa pravdepodobnosť recesie podľa ekonóma Goldman Sachs vyšplhala až na strašidelných 35%. Jan Hatzius toto číslo potvrdil minulý týždeň a súhlasí s ním napríklad aj John Mauldin, ktorý úspešne predpovedal recesie v rokoch 2000 a 2008.

Continue Reading

Financie

Vojna neutícha a obranné prostriedky budú hrať kľúčovú rolu – Tipy pre vaše investičné portfólio

Published

on

Vojna u našich východných susedov stále neutícha a v pozore je nie len celá Európa, ale aj USA a celé NATO. Práve preto môžeme predpokladať, že obranné prostriedky a vojenské vybavenie budú hrať v najbližších mesiacoch kľúčovú rolu a dnes sa pozrieme na akciové spoločnosti, ktoré spadajú do tohto segmentu.

Medzi obranné prostriedky, ktoré je treba čoraz viacej patria predovšetkým zbrane, tanky, bojové lietadlá, ale aj všetko príslušenstvo a vybavenie vrátane nepriestrelných viest, heliem a podobne. Spoločnosti, ktoré sa venujú výrobe týchto vecí momentálne neustále doplňujú zásoby a počas vojnového konfliktu sú nonstop v pozore, aby žiadne vybavenie na fronte nechýbalo. Práve pre zvýšenú produktivitu majú z fundamentálneho hľadiska vysokú šancu zvýšiť svoju hodnotu.

Lockheed Martin (NYSE: LMT)

Lockheed Martin je najväčšia obranná spoločnosť na svete. Táto spoločnosť dodáva americkej armáde a jej spojencom bojové lietadlá, rakety, protiraketové systémy a ďalšie vybavenie na vojenskú obranu. Vzhľadom na to, že sa jedná o najväčšiu spoločnosť svojho druhu a zásobuje najväčšieho klienta na svete, ide o najkľúčovejšiu akciovú spoločnosť počas vojny. Lockheed Martin (NYSE: LMT) má momentálne na mesačnom grafe stabilných +0,7%, no má veľký potenciál vyletieť.

Boeing (NYSE: BA)

Boeing je druhý najväčší výrobca lietadiel a určite túto spoločnosť poznáte vďaka ich bežným komerčným lietadlám, ktoré využívajú aerolinky. Boeing však okrem toho vyrába a dodáva aj bojové lietadlá, systémy protiraketove obrany, šifrované komunikačné prostriedky a iné vybavenie na vojenskú obranu. Akcie Boeing (NYSE: BA) pred nejakým časom zažili strmí pád, no práve obdobie, v ktorom sa práve nachádzame a taktiež nové kľúčové projekty mu poskytli odraz od dna a pomaly sa hodnota Boeingu vracia späť, čo vytvára skvelú príležitosť na vstup.

Raytheon (NYSE: RTX)

Raytheon je ďalšia spoločnosť poskytujúca vybavenie na vojenskú obranu. Medzi jej portfólio patria rakety, radarové systémy a rôzne inteligentné systémy a senzory na detekciu pohybu nepriateľa. Na mesačnom grafe má Raytheon (NYSE: RTX) +3%, no ich potenciál ešte zďaleka nebol naplnený.

Disclaimer: toto nie je finančné a investičné poradenstvo, investujte opatrne, hrozí vám strata majetku.

Continue Reading

Hot