Connect with us

Financie

Prehľad týždňa – Elon Musk získal podiel v Twitteri

Published

on

Inflácia stále úraduje nie len v Európe, ale aj v USA, na čo ostro reaguje FED. Akciový trh zase ovplyvnili ,,investorskí influenceri“ Elon Musk a Warren Buffett, ktorí do svojho portfólia zaradili nové spoločnosti.

Elon Musk a Twitter

Elon Musk minulý týždeň oznámil, že kúpil až 9% podiel v sociálnej sieti Twitter, pričom sa stal najväčším akcionárom. Najprv oznámil so sociálnou sieťou veľkolepé plány a akcie Twitteru v momente vystrelili, no začiatkom tohto týždňa zmenil rétoriku a odmietol stať sa členom predstavenstva. Twitter je po týchto udalostiach na mesačnom grafe v pluse 38,93%, no na týždňovom je v mínuse 8,24%.

Spoločnosť Warrena Buffetta získala podiel v HP

Berkshire Hathaway získala 11,4% podiel vo firme HP. Na čele amerického giganta stojí legendárny investor Warren Buffett a trh okamžite zareagoval. Akcie spoločnosti HP stúpli o 10%.

Svet reaguje na infláciu

Poľská centrálna banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 1% z 3,5% na 4,5%. Americký FED v v reakcií na rastúcu infláciu uvažuje o znižovaní svojej bilancie 95 mld. dolárov mesačne. Taktiež uvažujú o zvýšení sadzieb o viac ako 25 bázických bodov. Naopak Indická centrálna banka ponechala úrokové sadzby na rekordnom minime a Ruská centrálna banka dokonca znížila základnú úrokovú sadzbu o 3% na aktuálnu hodnotu 17%.

S&P 500 aj Euronext 100 v mínuse

Hlavné indexy pre americký aj európsky trh sú na týždennom grafe v poklese. S&P500 zaznamenal pokles o -1,33% a Euronext 100 zase -1,7%.

Disclaimer: toto nie je finančné a investičné poradenstvo, investujte opatrne, hrozí vám strata majetku.

Financie

Ako narábať s kapitálom počas krízy? Tipy pre vaše investičné portfólio

Published

on

Momentálne sa svet nachádza v najšialenejšej dobe aká kedy bola. Na jednu stranu tu máme celosvetovú pandémiu (ktorá síce ustupuje, ale zanechala následky) a vojnu v Európe, zatiaľ čo na druhú stranu takmer celý svet zažíva rekordnú infláciu, obrázky na internete sa predávajú za milióny dolárov a pravdepodobne nás čaká ďalšia veľká recesia. Ako narábať s kapitálom počas krízy?

Svet sa neustále mení, nestoj na mieste

Je nutné si uvedomiť, že svet a pravidlá sa neustále menia a v ekonomike 21. storočia to platí niekoľkonásobne viac. Preto sa treba neustále obracať a nespoliehať sa na to, že veci ktoré fungovali včera budú fungovať aj dnes a už vôbec nie zajtra. Základ je teda sledovať aktuálne trendy a zbúrať predsudky. Nemá zmysel bojovať proti vývoju s domnienkou, že na tom zarobíte.

Úvaha č. 1 – presuň svoje investície do Ázie

Konzervatívny pohľad by znel následovne: treba investovať do USA, veď je to celosvetový líder. Ak sa však vrátime k úvodnej rade, je treba si uvedomiť, že sa svet mení. Európa a Rusko budú takmer s istotou ekonomicky krvácať ešte dlhé roky po ukončení vojny. USA taktiež dopláca na sankcie voči Rusku a množstvo odborníkov tvrdí, že je tamojší trh už dávno presýtený. Ázia a predovšetkým Čína má všetky predpoklady napredovať a to najmä v tejto dobe, keď sa ich vojna na východe Európy dotýka zo všetkých najmenej.

Úvaha č. 2 – ETFka a zlato

Napriek úvodnej rade „veci ktoré fungovali včera nemusia fungovať aj dnes a už vôbec nie zajtra“, zlato a ETF by v portfóliu nemali chýbať. Výnimka potvrdzuje pravidlo a nič nenasvedčuje tomu, že by mali byť tieto konzervatívne stratégie počas krízy krok vedľa.

Úvaha č. 3 – Ako sa prispôsobiť inflácií?

Stratégia ochrany majetku voči inflácií spočíva v rozdelení svojho kapitálu na životné potreby, short-term a long-term investície. V skratke, hneď ako si zaplatíte všetky potrebné veci na život a účty, nemali by vám zostávať takmer žiadne zvyšné peniaze na účtoch. Tie si rozdeľte v ľubovolnom pomere (napríklad 20/80) na short-term a long-term investície. Medzi short-term môžete rátať riskantnejšie záležitosti ako napríklad spomínané Čínske akcie, prípadne kryptomeny a podobne. Medzi long-term zase vybrané ETFka a zlato.

Continue Reading

Financie

Prehľad týždňa – Netflix zasiahol prudký prepad, Twitter príjal Muskovu ponuku

Published

on

Máme za sebou ďalší týždeň plný ekonomicky zaujímavých vývojov. Kedysi najobľúbenejšia streamovacia platforma na svete čelí čoraz väčšej kritike a odzrkadlilo sa to aj na akciách spoločnosti. Elon Musk sa zrejme skutočne stane majiteľom Twitteru a podľa odborníkov nás čaká ďalšia recesia.

Netflix stratil takmer 40% len za posledných 5 dní

Streamovacia služba Netflix bola ešte prednedávnom najobľúbenejšiou platformou na svete, no zdá sa, že konkurencie v podobe HBO GO/MAX či Disney+ zvolili lepšiu stratégiu ako osloviť divákov, zatiaľ čo Netflix práve naopak zdražuje a ponúka čoraz menej obsahu. Tieto faktory sa odzrkadlili aj na akciách a podľa analytikov v najbližších mesiacoch opustia túto platformu ďalšie milióny predplatiteľov. Pokiaľ Netflix nezmení svoju politiku, prepad zrejme bude pokračovať.

Elon Musk a Twitter sa dohodli

V pondelok predstavitelia spoločnosti Twitter prijali ponuku Elona Muska na odkúpenie sociálnej siete za 43 miliárd dolárov. Podľa vlastných slov chce Elon zabezpečiť na mikroblogovacej sociálnej sieti väčšiu slobodu prejavu a zároveň priniesť nové funkcie. V súvislosti s kúpou Twitteru sa tiež špekuluje nad integráciou kryptomien a prípadne speňažovanie obsahu pomocou Elonovho obľúbeného Dogecoinu. Ten už teraz, keď sú tieto informácie čisté špekulácie bez potvrdenia, zaznamenal nárast o 30%.

Odborníci varujú: môže nastať ďalšia recesia

Už sú to takmer 3 roky čo svetovú ekonomiku ovplyvňuje pandémia a tento rok dostala ekonomika ranu pod pás aj od vojnového konfliktu priamo v Európe. Následkom toho sa pravdepodobnosť recesie podľa ekonóma Goldman Sachs vyšplhala až na strašidelných 35%. Jan Hatzius toto číslo potvrdil minulý týždeň a súhlasí s ním napríklad aj John Mauldin, ktorý úspešne predpovedal recesie v rokoch 2000 a 2008.

Continue Reading

Financie

Vojna neutícha a obranné prostriedky budú hrať kľúčovú rolu – Tipy pre vaše investičné portfólio

Published

on

Vojna u našich východných susedov stále neutícha a v pozore je nie len celá Európa, ale aj USA a celé NATO. Práve preto môžeme predpokladať, že obranné prostriedky a vojenské vybavenie budú hrať v najbližších mesiacoch kľúčovú rolu a dnes sa pozrieme na akciové spoločnosti, ktoré spadajú do tohto segmentu.

Medzi obranné prostriedky, ktoré je treba čoraz viacej patria predovšetkým zbrane, tanky, bojové lietadlá, ale aj všetko príslušenstvo a vybavenie vrátane nepriestrelných viest, heliem a podobne. Spoločnosti, ktoré sa venujú výrobe týchto vecí momentálne neustále doplňujú zásoby a počas vojnového konfliktu sú nonstop v pozore, aby žiadne vybavenie na fronte nechýbalo. Práve pre zvýšenú produktivitu majú z fundamentálneho hľadiska vysokú šancu zvýšiť svoju hodnotu.

Lockheed Martin (NYSE: LMT)

Lockheed Martin je najväčšia obranná spoločnosť na svete. Táto spoločnosť dodáva americkej armáde a jej spojencom bojové lietadlá, rakety, protiraketové systémy a ďalšie vybavenie na vojenskú obranu. Vzhľadom na to, že sa jedná o najväčšiu spoločnosť svojho druhu a zásobuje najväčšieho klienta na svete, ide o najkľúčovejšiu akciovú spoločnosť počas vojny. Lockheed Martin (NYSE: LMT) má momentálne na mesačnom grafe stabilných +0,7%, no má veľký potenciál vyletieť.

Boeing (NYSE: BA)

Boeing je druhý najväčší výrobca lietadiel a určite túto spoločnosť poznáte vďaka ich bežným komerčným lietadlám, ktoré využívajú aerolinky. Boeing však okrem toho vyrába a dodáva aj bojové lietadlá, systémy protiraketove obrany, šifrované komunikačné prostriedky a iné vybavenie na vojenskú obranu. Akcie Boeing (NYSE: BA) pred nejakým časom zažili strmí pád, no práve obdobie, v ktorom sa práve nachádzame a taktiež nové kľúčové projekty mu poskytli odraz od dna a pomaly sa hodnota Boeingu vracia späť, čo vytvára skvelú príležitosť na vstup.

Raytheon (NYSE: RTX)

Raytheon je ďalšia spoločnosť poskytujúca vybavenie na vojenskú obranu. Medzi jej portfólio patria rakety, radarové systémy a rôzne inteligentné systémy a senzory na detekciu pohybu nepriateľa. Na mesačnom grafe má Raytheon (NYSE: RTX) +3%, no ich potenciál ešte zďaleka nebol naplnený.

Disclaimer: toto nie je finančné a investičné poradenstvo, investujte opatrne, hrozí vám strata majetku.

Continue Reading

Hot