Connect with us

Motivácia

Pár tipov, ako si spríjemniť deň v práci a cítiť sa lepšie

Published

on

Patríš aj ty medzi tých ľudí, ktorí večer zaspávajú s nechuťou a negativitou? Nebaví Ťa ráno vstávať do práce? Alebo si len znechutení, že opäť budeš v práci robiť to isté dokola? Ak áno, tak sa na chvíľu pristav a skúsim Ti načrtnúť zopár nápadov ako si spríjemniť svoje bežné dni a dostať zo seba tú najpozitívnejšiu energiu a hlavne si udržať počas celého dňa.

Ak Ťa už niekedy napadlo, že je na čase zmeniť prácu, možno by si sa mal zastaviť a hlboko zamyslieť. Zamyslieť sa nad tým, čím to je spôsobené a prečo máš také pocity. Porozmýšať či je to naozaj prácou, alebo tieto pocity majú úplne iný základ. Niekedy sa stačí len trochu nakopnúť a zmeniť pohľad na vec.

Vychádzajme z predpokladu, že si nastupoval do práce, lebo Ťa zaujímala, práca Ťa bavila, bol si plný elánu, plný odhodlania urobiť niečo „veľké“ pre firmu. Ak je tento predpoklad správny, potom vaše negatívne pocity nebudú spôsobené len vašou prácou, ale možno zmenou pohľadu na ňu. Vaša práca sa pravdepodobne za tú dobu, čo tam ste zmenila len minimálne prípadne vôbec. Pravdaže nepíšem o stáliciach, ktorí sú lojálni firme 20 a viac rokov. Takíto zamestnanci určite zažili veľa zmien, či už príjemných alebo nepríjemných, ale aj týchto prípadoch nasledujúce rady môžu pomôcť..

Keď sa na chvíľu zastavíš a zamyslíš, možno prídeš na jadro problému. Vtedy Ti gratulujem! Vyhral si „jackot“ . Keď poznáš problém, adekvátne k nemu vieš hľadať riešenie. V prípade, že neprídeš na to, čo spôsobuje tvoju stagnáciu, odpor, a iné negatívne nálady, ktoré v Tebe prevládajú, nemusíš hneď vešať hlavu. Spolu sa ich pokúsime minimaliziovať alebo úplne odstrániť. Mám pre Teba zopár jednoduchých rád, ako si vylepšiť svoje pracovné prostredie a svoje návyky, aby bol každý pracovný deň pozitívny a plný kreativity.

Začni nový deň pozitívne a v dobrej nálade

Aby si začal nový deň v pozitívnej nálade, odporúčam aby si si svoje myšlienky usporiadl ešte pred spaním. Aj keď Ťa cez deň vytočilo zopár ľudí, alebo sa Ti nepodarilo vyriešiť problém na ktorom si celý deň pracoval, keď si ľahneš do postele, na všetko zabudni, všetko vypusti a mysli len na to pozitívne čo si cez deň zažil. Večer máš byť kľudný a dobre naladený, veď aj tvoja myseľ potrebuje oddych. Mysli na to, že zajtra začína nový deň, prídu nové možnosti a nové zážitky. Pred spaním si v mysli premietaj ako sa tešíš na ráno, ako bude zajtrajší deň lepší ako ten dnešný.

Ranné čítanie knihy
Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Ráno si vybuduj rituál, ktorý Ťa nakopne do nového dňa. Uvádzam pár príkladov pre inšpiráciu:

 • usmej sa na seba v zrkadle
 • daj si osviežujúcu sprchu
 • pusti si obľúbenú hudbu
 • sprav si tvoju obľúbenú kávu
 • urob si raňajky kráľov
 • prečítaj si kúsok obľúbenej knihy
 • nakopni sa motivačnými citátmi

To, aký rituál si vybuduješ a aký Ťa nakopne do nového dňa je len a len na Tebe. Každému vyhovuje niečo iné. Neboj, prídeš na to postupne.

Obrň sa proti negativite

Nič nie je horšie, ako mať okolo seba negatívne naladených ľudí, ktorí Ti doslova vysávajú energiu z tela. Verím, že to poznáš, niekedy si určite zažil rozhovor, ktorý Ti pripadal ako nekonečný. V duchu si vymýšľal výhovorku, ako čo najrýchlejšie tento rozhovor ukončiť a niekam ujsť. Bolo Ti jedno kam, či ako ďaleko, len proste to skončiť a odísť. Ak máš okolo seba takýchto ľudí, verím, že Ti energia v priebehu dňa rýchlo ubúda a tvoja myseľ sa napĺňa negativizmom. Z môjho pohľadu existujú dve cesty, ako ostať pozitívne naladený a udržať si dobrú náladu.
1. Nauč sa takýchto ľudí ignorovať a stretávaj sa s nimi len minimálne. Je to tá ľahšia cesta, ale nie vždy realizovateľná alebo chcená. Môže ísť o ľudí ktorých máš rád a na ktorých Ti záleží.
2. Ťažšia cesta, ale určite stojí za to ju podstúpiť. Pokús sa svoju pozitivitu rozšíriť aj na ľudí, ktorí sršia negativizmom. Asi sa pýtaš ako to máš urobiť? Väčšinou nevedomky podporujeme negativitu takýchto ľudí a v podstate im prihadzujeme polienka do ohňa. Napríklad ak sa rozprávaš s kolegom, ktorý je večný frfľoš, hovorí Ti aký má dnes preplnený deň úlohami, ako to nezvláda, že je toho veľa…. a Ty mu pritakávaš, tak určite z tohto rozhovoru nevyjdete pozitívne naladený ani jeden.
Keď tvoj kolega začne takýto rozhovor, obráť ho na pozitívny a budeš prekvapený výsledkom. Skús mu povedať napríklad, že aj ty toho máš veľa, ale našiel si si systém, kde zložitejšie úlohy vyriešiš doobeda a jednoduchšie poobede, že si vďačný za každú úlohu, lebo Ťa posúvajú ďalej a vždy sa niečo nové priučíš. Takouto reakciou ho nepovzbudíš v jeho negatívnom postoji a možno nakopneš aj jeho k trochu pozitívnejšiemu mysleniu.

Photo by Viktor Forgacs on Unsplash

Vyhýbaj sa klebetám

Najlepšie, čo môžeš urobiť, je oblúkom sa vyhýbať klebetám. Ak nastane situácia, že sa tomu nedá vyhnúť, napríklad v kuchynke pri poobedňajšej káve, keď sa rozprúdi debata, asi sa nezoberieš a neodídeš. Minimálne by si bol za čudáka. Stačí ak sa do ohovárania a klebiet nezapojíš, nebudeš si na základe nich vytvárať závery a hlavne urobíš najlepšie, keď na to hneď zabudneš a nebudeš ich rozširovať ďalej. Určite by si sa necítil dobre, keby ohovárali Teba. Preto ako sa hovorí, nerob druhému to, čo nechceš aby robil Tebe.

Buď tímový hráč

Každý potrebujeme v práci čas, ktorý máme pre seba, kedy sa môžeme zamyslieť nad aktuálnymi problémami, hľadať na ne riešenia, plánovať atď. Ale nezabúdaj, že okolo seba máš skvelých ľudí, ktorí majú možno viac skúsenosti ako ty, prípadne mladší kolegovia, ktorí sú plní elánu. Preto, keď máš pocit, že si v koncoch a nemáš riešenie na aktuálny problém, nehanbi sa, pýtaj sa kolegov ale ich popros o rady. Prípadne si dajte brainstorming za jedným stolom a verím, že Ti ochotne poradia a spolu na niečo prídete. Ako sa hovorí „viac hláv, viac rozumu“.

Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Rovnako sú na tom aj tvoji kolegovia, ktorí sa taktiež občas dostanú do stavu, kedy nevedia s niečím pohnúť. Vtedy pomôžeš na oplátku ty im. Takáto spolupráca potom prerastá aj mimo pracoviska a ver, že Ti v budúcnosti prinesie iba pozitíva.

Viem o čom hovorím, z jedným kolegom si požičiavame pracovné náradie, s druhým si chodíme vypomáhať, s niektorými zas po práci zájdeme na kávu, aby sme sa porozprávali mimo pracovného prostredia… Postupne sa z kolegov stávajú kamaráti a tým sa zlepšuje atmosféra v práci.

Byť tímový hráč neznamená len dobre spolupracovať . Treba taktiež utužovať vzťahy a kolegialitu na firemných oslavách, teambuildingoch a iných firemných akciách, kde máš priestor poznať svojich kolegov aj po iných než pracovných stránkach. Netvrdím, že máš byť na každej akcii varený-pečený, ale občas sa ukázať a pokonverzovať Ti len prospeje.

Titulná fotka Credit: Photo by Arlington Research on Unsplash

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivácia

Viete ako najúčinnejšie motivovať svojich zamestnancov?

Published

on

makemyday.sk motivacia

Motivácia zamestnancov je kľúčovým faktorom pre dosiahnutie úspešnosti a produktivity v organizácii. Existuje mnoho rôznych foriem motivácie, ale niektoré sú účinnejšie ako iné. Tu je niekoľko najúčinnejších foriem motivácie zamestnancov:

 1. Finančná motivácia: Finančné odmeny sú jedným z najčastejších spôsobov motivovania zamestnancov. Môže to zahŕňať platové zvýšenie, prémie za dobré výkony, ponuky na zvýšenie základnej mzdy alebo dokonca finančné odmeny za dosiahnutie konkrétnych cieľov.
 2. Prestíž a uznanie: Uznanie a pochvala za dobrý výkon môže byť veľmi motivačné. Zamestnanci chcú vedieť, že ich práca má význam a že ich úsilie nejde nazmar. Pravidelné uznanie a pochvala môže viesť k zvýšeniu motivácie a záujmu o prácu.
 3. Možnosti rozvoja a kariéry: Zamestnanci chcú vedieť, že majú príležitosť rásť a rozvíjať sa v rámci svojej kariéry. Ponúkanie možností pre vzdelávanie a rozvoj, ako aj príležitosti pre napredovanie, môže byť veľmi motivačné.
 4. Zmysluplná práca: Zamestnanci chcú mať zmysel pre to, čo robia a ako ich práca prispieva k väčšiemu celku. Keď sú zamestnanci vedení k tomu, aby videli význam svojej práce, sú motivovanejší a produktívnejší.
 5. Zdravý a priaznivý pracovný prostredie: Zamestnanci potrebujú priaznivé a zdravé pracovné prostredie, aby sa cítili motivovaní a produktívni. Ponúkanie pracovných benefitov, ako sú napríklad možnosti pre zdravý životný štýl, môže prispieť k zlepšeniu motivácie zamestnancov.

V závislosti od situácie a potrieb zamestnancov môže byť jedna z týchto foriem motivácie účinnejšia ako iné. Dôležité je, aby organizácie pochopili, čo motivuje ich zamestnancov a prispôsobili svoje motivačné stratégie týmto potrebám.

Okrem toho je dôležité, aby organizácie ponúkli kombináciu finančnej motivácie, uznania a pochvál, príležitostí pre rozvoj a kariéru, zmysluplnej práce a zdravého pracovného prostredia. Kombinácia týchto foriem motivácie môže viesť k vyššej motivácii a produktivite zamestnancov.

V závere možno povedať, že motivácia zamestnancov je kľúčovým faktorom pre úspech a produktivitu v organizácii. Ponúkanie kombinácie finančnej motivácie, uznania a pochvál, príležitostí pre rozvoj a kariéru, zmysluplnej práce a zdravého pracovného prostredia môže viesť k zlepšeniu motivácie zamestnancov a k dlhodobému úspechu organizácie.

Continue Reading

Motivácia

10 skvelých tipov na kreatívny valentínsky darček

Published

on

Valentín je deň, keď sa vyznáva láska a prejavuje city. Každý z nás chce svojmu partnerovi alebo partnerke dať niečo výnimočné a nezabudnuteľné. Ak hľadáte inšpiráciu pre kreatívny Valentínsky darček, máme pre vás niekoľko nápadov, ktoré pomôžu vytvoriť nezabudnuteľný deň plný lásky a romantiky. Od osobnej fotoknihy cez výlet do neznáma až po špeciálnu masáž, tu nájdete 10 tipov na darčeky, ktoré určite prekvapia vášho partnera alebo partnerku.

1. Osobná fotokniha: Zozbierajte spomienky z vášho vzťahu a vytvorte z nich krásnu fotoknihu.

2. Vlastnoručne vyrobený darček: Ak máte vkus pre rôzne ručné práce, môžete pre svojho partnera vyrobiť napríklad drevenú sošku, hrnček, sviečku alebo maľbu.

3. Prekvapenie cez poštu: Pošlite svojmu partnerovi balíček s prekvapením poštou. Môžete do neho dať pohľadnice, fotky, malý darček alebo osobný list.

4. Výlet do neznáma: Vyberte si niečo, čo ste ešte nikdy nerobili a urobte to spoločne. To môže byť napríklad jazda na balóne, výlet do lesa alebo večera v reštaurácii, ktorú ste ešte nikdy nenavštívili.

5. Krásne kvety: Kvety sú klasickým Valentínskym darčekom. Ak však chcete prekvapiť, vyberte niečo neobvyklé, napríklad sušené kvety alebo kvety v kreatívnom aranžmáne.

6. Darčeková krabica plná malých prekvapení: Vyberte si niekoľko malých darčekov, ktoré symbolizujú vaše spomienky alebo zážitky z vášho vzťahu, a zabaľte ich do darčekovej krabice.

7. Večera pri sviečkach: Vytvorte romantickú atmosféru doma s večerou pri sviečkach. Môžete si vyrobiť vlastný jedálny lístok alebo si objednať jedlo z reštaurácie.

8. Vlastná hudba: Vytvorte pre svojho partnera playlist s hudbou, ktorú ste spoločne počúvali počas vášho vzťahu.

9. Filmový maratón: Vyberte si niekoľko filmov, ktoré ste spolu ešte nevideli alebo ktoré sú pre vás dôležité, a usaďte sa na gauč k filmovému maratónu.

10. Špeciálna masáž: Použite vlastné ruky alebo zakúpte masážne prístroje a urobte pre svojho partnera špeciálnu masáž. Môžete si vybrať rôzne typy masáží, ako napríklad relaxačnú masáž alebo masáž s éterickými olejmi.

Týmito tipmi by ste mali byť schopný vytvoriť pre svojho partnera nezabudnuteľný Valentínsky darček. Dôležité je, aby ste pristúpili k výberu darčeka s láskou a starostlivosťou, pretože najcennejším darčekom je vždy osobný prístup.

Continue Reading

Motivácia

Zaujímavý fakt o motivácií, ktorý musíte vedieť

Published

on

Zaujímavý fakt o motivácii je, že existuje niečo, čo ovplyvňuje motiváciu a nazýva sa „Efekt štvorice“. Tento efekt ukazuje, že ľudia sú motivovaní viac, keď sa im ponúkajú štyri možnosti a nie len jedna.

Táto teória vychádza z predpokladu, že ľudia chcú vedieť, ktorá z možností je pre nich najlepšia, a vyberú si zo štyroch možností, ktoré sú im poskytnuté, aby sa mohli rozhodnúť.

Napríklad, keď sa človek pýta, či chce červené alebo zelené jablko, je to len jedna možnosť, ktorá je k dispozícii. Avšak, keď sa pýta, či chce červené, zelené, žlté alebo hnedé jablko, motivácia na výber sa zvyšuje, pretože má viac možností.

Tento fakt o motivácii je často používaný v marketingu a vizuálnom dizajne, aby sa zvýšila motivácia zákazníkov a zvýšila sa ich účinnosť pri rozhodovaní. Je to dôkaz toho, ako môžu malé zmeny v prostredí a vizuálnych podnetoch ovplyvniť motiváciu a správanie ľudí.

Zaujímavým faktom o motivácii je aj to, že ľudia sú motivovaní viac tým, čo chcú dosiahnuť, ako tým, čo nechcú. Napríklad, človek môže byť motivovaný k dosiahnutiu svojho cieľa zlepšenia zdravia, keď vidí, ako by mohol vyzerať a cítiť sa lepšie, zatiaľ čo motivácia k tomu, aby sa vyhol chorobe, môže byť menej silná.

V každom prípade jtento fakt môžeme využiť k dosiahnutiu našich cieľov.

Continue Reading

Hot