Connect with us

NEWS

Po Facebooku Rusko od pondelka vypína aj Instagram, doplatí na to ruský ľud!

Published

on

Zákaz sociálnych sietí v Rusku

Po zablokovaní Facebooku na území Ruska, bolo naozaj iba otázkou času, kedy príde na rad aj sociálna sieť Instagram. Rusko oznámilo, že od pondelka Instagram nebude dostupný na celom území Ruska a bude zakázaná.

Rozhodnutie urobila ruská komunikačná agentúra Roskomnadzor po tom, čo spoločnosť Meta povolila niektoré druhy násilnćyh prejavoch proti ruským vojakom a ruskej agresii na svojich sociálnych sieťach.

Neuveríte, ale spoločnosť Meta, ktorá prevádzkuje a vlastní Facebook a Instragram bola ruskou komunikačnou agentúrou označená za „extrémistickú“. Aj keď nesúhlasíme s akýmkoľvek prejavom násilia, nevidíme nič extrémistické, že ľudia dostali slobodu slova. Spoločnosť Meta len uvoľnila pravidlá a už je len a len na ľuďoch ako s tým naložia. Máme to vnímať tak, že v Rusku je sloboda slova vnímaná ako prejav extrémizmu?

Spoločnosť Meta upozorňuje, že uvoľnenie pravidiel týkajúcich sa výziev na násilie je veľmi špecifické a teda len pre kontext ruskej invázie na Ukrajinu. A taktiež sa vzťahuje len na samotnú Ukrajinu a len na ruské vojenské sily, nie na ruský ľud.

„Naše politiky sú zamerané na ochranu práv ľudí na slobodu slova, ako vyjadrenie sebaobrany v reakcii na vojenskú inváziu do ich krajiny,“ uviedol nick Clegg z Facebooku Je to pre „obyčajných Ukrajincov, ktorí vyjadrujú svoj odpor a zúrivosť pri invázii“, pokračuje vyhlásenie.

Keďže vojna sa odohráva aj na sociálnych sieťach, Rusko je zaneprázdnené snahou zastaviť príliv protiruských nálad a zároveň vo veľkom šíriť dezinformácie. Zdá sa, že Twitter je neoficiálne zablokovaný, alebo aspoň silne obmedzený, zatiaľ čo TikTok zobrazuje iba obsah z Ruska v Rusku.

Na druhej strane, ruské štátne médiá boli zakázané v obchodoch s aplikáciami Google aj Apple. Dôvodom je to, že v posledných dňoch proruské účty na sociálnych médiách naznačujú, že scény, utrpenie a devastácie na Ukrajine sú v zinscenované.

Rusko si však neuvedomuje, že zablokovaním Instagramu a Facebooku najviac utrpí obyčajný ruský ľud. Možno sa pýtate, ako môže niekomu uškodiť vypnutie sociálnych sietí, na ktorých len zabíjate čas? Môže a dokonca veľmi, niektorým ľuďom sa dokonca týmto krokom zrúti svet a firmám zase podnikanie.

Sme v 21. storočí a byť influencerom je úplné bežná forma živobytia. Predstavte si, že roky budujete svoje podnikanie ako influencer, je to vaším hlavným zdrojom príjmu a zo dňa na deň vám vaše podnikanie jednoducho vypnú! Čo budete robiť? Ako ďalej?

Taktiež malé podniky, ktoré sú zamerané na predaj produktov cez sociálne siete, marketingové agentúry zamerané na sociálne siete, čo budú robiť od pondelka?

Koľko nevinných ľudí a koľko malých rodinných firiem v Rusku to zabolí?  Kvôli komu a čomu?

Keďže zvyšok sveta naďalej preukazuje hnev a nedôveru voči činom Ruska, krajina sa ocitá čoraz izolovanejšia. Mnohé technologické spoločnosti, vrátane Amazonu, Microsoftu a Mcdonalldu (zoznam je naozaj dlhý) už v Rusku nepodnikajú, kvôli pretrvávajúcej vojne.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NEWS

Meta pridáva novú sekciu pre bezpečnosť novinárov na svojej platforme: Ako pomôže poskytnúť návody a rady pre online bezpečnosť práce novinárov na Facebooku?

Published

on

Meta, ktorá je materskou spoločnosťou Facebooku a zodpovedá za jeho produkty, uviedla novú sekciu zameranú na bezpečnosť pre novinárov na svojej platforme. Nová sekcia bude poskytovať návody a tipy pre novinárov, ako sa ochrániť pred online hrozbami a zlepšiť svoju bezpečnosť pri práci na Facebooku.

Podľa Social Media Today, nová sekcia zahŕňa návody na zabezpečenie účtu, ovládanie súkromia a správu obsahu. Sekcia bude tiež obsahovať odkazy na externé zdroje a organizácie, ktoré ponúkajú podrobné návody a služby na ochranu novinárov online.

Novinári sú často vystavení rôznym rizikám pri výkone svojich povinností, vrátane online hrozieb, ako sú útoky hackerov, phishing a šírenie dezinformácií. Vytvorením tejto novej sekcie na platforme Meta sa spoločnosť snaží zlepšiť bezpečnosť a podporiť novinárov v práci.

Meta sa v poslednej dobe snaží zlepšiť svoje bezpečnostné opatrenia a zvýšiť dôveru používateľov v platformu. Spoločnosť napríklad uviedla novú funkciu, ktorá umožňuje používateľom sledovať, ako ich osobné údaje sú používané a zdieľané na platforme.

Toto sú dôležité kroky v zlepšovaní bezpečnosti a dôvery v sociálne médiá a poskytujú používateľom nástroje na ochranu svojich účtov a dát. Nová sekcia zameraná na bezpečnosť pre novinárov je ďalším krokom Meta v zabezpečení bezpečného a spoľahlivého prostredia pre všetkých používateľov.

Zdroj: Social Media Today „Meta adds new safety resource section for journalists.“ Retrieved from https://www.socialmediatoday.com/

Continue Reading

Social media

YouTube mení svoje heslo na ‚Make America Watch Again‘: Donald Trump sa vracia na obrazovky

Published

on

Trump spat na Youtube

V januári 2021 boli účty exprezidenta Donalda Trumpa na sociálnych médiách, vrátane jeho kanála na YouTube, zablokované počas impeachementu, kedy bol obvinený z podnecovania k povojnovej násilnosti počas zvolenia nového prezidenta. Po niekoľkomesačnom obmedzení si však YouTube zmenil svoje rozhodnutie a umožnil Donaldovi Trumpovi vrátiť sa na platformu.

Podľa Mashable, YouTube informoval verejnosť, že rozhodnutie bolo urobené po zhodnotení aktuálnej situácie a konzultácii s odborníkmi na slobodu prejavu. YouTube však zdôraznil, že ak Donal Trump poruší podmienky používania platformy, bude jeho účet opäť pozastavený.

Vzhľadom na to, že Trumpova podpora zahrňovala aj extrémistické a nepravdivé názory, rozhodnutie YouTube vyvolalo diskusie o tom, či by mali sociálne médiá zaujímať politické stanoviská a ak áno, akým spôsobom by to malo byť uplatňované.

Sociálne médiá sa stretávajú s rozhodnutiami, ktoré sa týkajú rovnováhy medzi slobodou prejavu a ochranou pred šírením nebezpečných informácií a názorov. Niektoré platformy sa snažia riešiť túto problematiku vytváraním nových politík a pravidiel pre používateľov, aby zabezpečili bezpečné a zodpovedné prostredie.

V prípade Donalda Trumpa sa však zdá, že YouTube sa rozhodol znova ho povoliť na platformu, s určitými opatreniami na zabezpečenie ochrany pred nevhodným obsahom. Toto rozhodnutie ukazuje, že diskusie o slobode prejavu a zodpovednosti sú stále aktuálne a spoločnosti budú musieť hľadať spôsoby, ako tieto záležitosti riešiť v budúcnosti.

Zdroj: Mashable. „YouTube reinstates Donald Trump’s channel.“ Retrieved from https://mashable.com/article/

Continue Reading

Social media

Hacker z Twitteru si prilepši,nakúpil si na účet Elona Muska a Baracka Obamu

Published

on

Twitter

V posledných rokoch sa stalo bežným javom, že podvodníci sa snažia získať prístup k osobným účtom používateľov sociálnych médií, ktoré následne využívajú na šírenie nepravdivých správ, phishingové útoky alebo dokonca na podvodné aktivity. V júli 2020 sa podarilo niekoľkým hackerom získať prístup k účtom niekoľkých vplyvných osobností na Twitteri a využiť ich na šírenie podvodných správ.

Tento incident bol rýchlo identifikovaný a hackeri boli zadržaní. Podľa Mashable sa však nedávno ukázalo, že jeden z hackerov využil získané peniaze na nákup drahého Macbooku a iných luxusných predmetov.

Podľa správ bola suma, ktorú hacker získal, veľmi vysoká, pretože využil účty niekoľkých vplyvných osobností, vrátane Elona Muska a Baracka Obamu. Účty boli použité na vydávanie sa za tieto osobnosti a vyzývanie ľudí, aby im poslali bitcoiny.

Hacker sa snažil skryť svoju stopu tým, že prechádzal cez niekoľko virtuálnych sietí a používal falošné údaje, aby zakryl svoju identitu. Avšak vďaka spolupráci medzi federálnymi agentúrami a spoločnosťou Twitter sa mu podarilo zistiť jeho identitu a zadržať ho.

Podobné incidenty sú dôvodom, prečo by mali používatelia sociálnych médií chrániť svoje účty a nezdieľať citlivé informácie. Je dôležité používať silné heslá, dvojfaktorovú autentifikáciu a vyhýbať sa klikaniu na podozrivé odkazy.

Zdroj: Mashable. (2022, February 23). „One of the Twitter hackers used the stolen money to buy a MacBook.“ Retrieved from https://mashable.com

Continue Reading

Hot