Connect with us

Social media

10 zaujímavých faktov o Nemecku, ktoré ste možno nevedeli

Published

on

Nemecko zaujímavosti

Zaujímavé fakty o Nemecku, ktoré ste možno nevedeli a ktoré Vás môžu prekvapiť.

1. Nemecko bolo prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla letný čas. Stalo sa to v roku 1916 uprostred prvej svetovej vojny a bol zavedený pre úsporu energie.

2. Hlavné mesto Berlín má viac mostov ako Benátky. Berlín sa môže pochváliť 960 mostami a 59,8 kilometrami štvorcovými vodnej plochy pozostávajúcej z jazier a približne 180 kilometrov splavných vodných ciest. V kombinácii s okolitým štátom Brandenbursko sa tu nachádza najväčšia vnútrozemská vodná sieť v Európe.

3. Útek z väzenia nie je v Nemecku trestaný zákonom. Nemecké zákony tvrdia, že je základným ľudským inštinktom byť slobodný, a preto majú väzni právo ujsť z väzenia. Úteky však len zriedka ostanú nepotrestané, pretože väzni sú zodpovední za to, že spôsobia škodu na majetku alebo spôsobia ublíženie na zdraví niekomu inému pri úteku.

4. Na nemeckej diaľnici je nezákonné aby Vám došlo palivo – aj keď to nie je zakázané. Motoristi môžu zastaviť na legendárnej diaľnici iba v prípade núdze, ale s prázdnou nádržou nie, inak povedané, keď si nedáte pozor a dôjde Vám palivo, je to Vaša vina a budete za to pokutovaný, ba Vám dokonca môže byť pozastavené vodičské oprávnenie až na šesť mesiacov. Chôdza alebo beh v diaľničnom systéme je tiež nezákonný a trestá sa pokutou vo výške približne 90 EUR.

5. Nemecko má zákon o tom, aké mená môžu dať bábätkám. Nemecké zákony zakazujú mená, ktoré neoznačujú pohlavie ani nepoužívanie priezviska ako krstného mena. V roku 2014 boli najobľúbenejšie detské mená Sophie/Sofie pre dievča a Maximilian pre chlapca.

6. Fanta vznikla v Nemecku v dôsledku druhej svetovej vojny. Kvôli obchodnému embargu, ktoré bránilo dovozu sirupu Coca-Cola do Nemecka, sa vedúci Coca-Coly v krajine rozhodol vytvoriť domáci produkt s použitím dostupných „zvyškov“. ‚ Produkty ako srvátka a jablkové výlisky. Je to druhá najstaršia značka spoločnosti Coca-Cola Company a jej druhý najobľúbenejší nápoj mimo Spojených štátov. Na celom svete sa každý deň spotrebuje 130 miliónov krát.

7. Vysokoškolské vzdelanie v Nemecku je bezplatné aj pre ľudí zo zahraničia. Školné za bakalárske štúdium na verejných univerzitách bolo v roku 2014 zrušené, pretože si politici mysleli, že platiť za vysokoškolské vzdelanie je „sociálne nespravodlivé“.

8. Každý rok sa v Nemecku zje viac ako 800 miliónov Currywurst. Currywurst je klobása podávaná s pikantnou omáčkou, je to street food, ktoré sa v Nemecku stalo kultovou klasikou. Len v Berlíne sa zje asi 7 miliónov Currywurstov. V Berlíne je dokonca aj múzeum venované obľúbenému občerstveniu.

Tradičný nemecký currywurst - kúsky klobásy s kari omáčkou a hranolkami
Tradičný nemecký currywurst – kúsky klobásy s kari omáčkou a hranolkami Credit: bigstockphoto.com

9. Nemecko bolo kedysi zhlukom malých kráľovstiev, vojvodstiev a kniežatstiev – ktoré boli v roku 1871 zjednotené ako Nemecká ríša (Deutsches Reich). Neskôr sa stala Weimarskou republikou, Treťou ríšou (národný socializmus) a v roku 1949 sa národ rozdelil na tzv. Sovietmi podporované východné Nemecko (Nemecká demokratická republika) a demokratické Západné Nemecko (Nemecká spolková republika). 3. októbra 1990 sa východ a západ opäť spojili.

10. Nemčina zostáva jazykom s najväčším počtom rodených hovoriacich v Európe – okrem Nemecka, ktoré má najväčšiu populáciu v EÚ, bol nemecký jazyk kedysi lingua franca (dorozumievací jazyk) strednej, východnej a severnej Európy.

Zdroj: www.expatica.com/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NEWS

Meta pridáva novú sekciu pre bezpečnosť novinárov na svojej platforme: Ako pomôže poskytnúť návody a rady pre online bezpečnosť práce novinárov na Facebooku?

Published

on

Meta, ktorá je materskou spoločnosťou Facebooku a zodpovedá za jeho produkty, uviedla novú sekciu zameranú na bezpečnosť pre novinárov na svojej platforme. Nová sekcia bude poskytovať návody a tipy pre novinárov, ako sa ochrániť pred online hrozbami a zlepšiť svoju bezpečnosť pri práci na Facebooku.

Podľa Social Media Today, nová sekcia zahŕňa návody na zabezpečenie účtu, ovládanie súkromia a správu obsahu. Sekcia bude tiež obsahovať odkazy na externé zdroje a organizácie, ktoré ponúkajú podrobné návody a služby na ochranu novinárov online.

Novinári sú často vystavení rôznym rizikám pri výkone svojich povinností, vrátane online hrozieb, ako sú útoky hackerov, phishing a šírenie dezinformácií. Vytvorením tejto novej sekcie na platforme Meta sa spoločnosť snaží zlepšiť bezpečnosť a podporiť novinárov v práci.

Meta sa v poslednej dobe snaží zlepšiť svoje bezpečnostné opatrenia a zvýšiť dôveru používateľov v platformu. Spoločnosť napríklad uviedla novú funkciu, ktorá umožňuje používateľom sledovať, ako ich osobné údaje sú používané a zdieľané na platforme.

Toto sú dôležité kroky v zlepšovaní bezpečnosti a dôvery v sociálne médiá a poskytujú používateľom nástroje na ochranu svojich účtov a dát. Nová sekcia zameraná na bezpečnosť pre novinárov je ďalším krokom Meta v zabezpečení bezpečného a spoľahlivého prostredia pre všetkých používateľov.

Zdroj: Social Media Today „Meta adds new safety resource section for journalists.“ Retrieved from https://www.socialmediatoday.com/

Continue Reading

Social media

YouTube mení svoje heslo na ‚Make America Watch Again‘: Donald Trump sa vracia na obrazovky

Published

on

Trump spat na Youtube

V januári 2021 boli účty exprezidenta Donalda Trumpa na sociálnych médiách, vrátane jeho kanála na YouTube, zablokované počas impeachementu, kedy bol obvinený z podnecovania k povojnovej násilnosti počas zvolenia nového prezidenta. Po niekoľkomesačnom obmedzení si však YouTube zmenil svoje rozhodnutie a umožnil Donaldovi Trumpovi vrátiť sa na platformu.

Podľa Mashable, YouTube informoval verejnosť, že rozhodnutie bolo urobené po zhodnotení aktuálnej situácie a konzultácii s odborníkmi na slobodu prejavu. YouTube však zdôraznil, že ak Donal Trump poruší podmienky používania platformy, bude jeho účet opäť pozastavený.

Vzhľadom na to, že Trumpova podpora zahrňovala aj extrémistické a nepravdivé názory, rozhodnutie YouTube vyvolalo diskusie o tom, či by mali sociálne médiá zaujímať politické stanoviská a ak áno, akým spôsobom by to malo byť uplatňované.

Sociálne médiá sa stretávajú s rozhodnutiami, ktoré sa týkajú rovnováhy medzi slobodou prejavu a ochranou pred šírením nebezpečných informácií a názorov. Niektoré platformy sa snažia riešiť túto problematiku vytváraním nových politík a pravidiel pre používateľov, aby zabezpečili bezpečné a zodpovedné prostredie.

V prípade Donalda Trumpa sa však zdá, že YouTube sa rozhodol znova ho povoliť na platformu, s určitými opatreniami na zabezpečenie ochrany pred nevhodným obsahom. Toto rozhodnutie ukazuje, že diskusie o slobode prejavu a zodpovednosti sú stále aktuálne a spoločnosti budú musieť hľadať spôsoby, ako tieto záležitosti riešiť v budúcnosti.

Zdroj: Mashable. „YouTube reinstates Donald Trump’s channel.“ Retrieved from https://mashable.com/article/

Continue Reading

Social media

Hacker z Twitteru si prilepši,nakúpil si na účet Elona Muska a Baracka Obamu

Published

on

Twitter

V posledných rokoch sa stalo bežným javom, že podvodníci sa snažia získať prístup k osobným účtom používateľov sociálnych médií, ktoré následne využívajú na šírenie nepravdivých správ, phishingové útoky alebo dokonca na podvodné aktivity. V júli 2020 sa podarilo niekoľkým hackerom získať prístup k účtom niekoľkých vplyvných osobností na Twitteri a využiť ich na šírenie podvodných správ.

Tento incident bol rýchlo identifikovaný a hackeri boli zadržaní. Podľa Mashable sa však nedávno ukázalo, že jeden z hackerov využil získané peniaze na nákup drahého Macbooku a iných luxusných predmetov.

Podľa správ bola suma, ktorú hacker získal, veľmi vysoká, pretože využil účty niekoľkých vplyvných osobností, vrátane Elona Muska a Baracka Obamu. Účty boli použité na vydávanie sa za tieto osobnosti a vyzývanie ľudí, aby im poslali bitcoiny.

Hacker sa snažil skryť svoju stopu tým, že prechádzal cez niekoľko virtuálnych sietí a používal falošné údaje, aby zakryl svoju identitu. Avšak vďaka spolupráci medzi federálnymi agentúrami a spoločnosťou Twitter sa mu podarilo zistiť jeho identitu a zadržať ho.

Podobné incidenty sú dôvodom, prečo by mali používatelia sociálnych médií chrániť svoje účty a nezdieľať citlivé informácie. Je dôležité používať silné heslá, dvojfaktorovú autentifikáciu a vyhýbať sa klikaniu na podozrivé odkazy.

Zdroj: Mashable. (2022, February 23). „One of the Twitter hackers used the stolen money to buy a MacBook.“ Retrieved from https://mashable.com

Continue Reading

Hot