Connect with us

Social media

Borneo: Od tropických ostrovov až po nedotknutú džungľu

Published

on

Od jedinečných divokých zvierat a tropických ostrovov, až po nedotknutú džungľu a izolované horské kmene – len málo destinácii sa vyrovná malajskému Borneu.   

Semenggoh: Domov orangutanov

Orangutan je jediný endemický veľký ľudoop v Ázii, žije divoko iba na Sumatre a Borneu. Orangutany pochádzajú z rovnakého predka hominidov ako všetky ostatné ľudoopy sveta – gorily, šimpanzy a ľudské bytosti – a už niekoľko miliónov rokov žijú v dažďových pralesoch Bornea. Ich prirodzené prostredie je však ohrozené v dôsledku odlesňovania a plantáží s palmovým olejom. Vďaka tomu sú prírodné rezervácie ako Semenggoh, spolu so sesterskými rezerváciami v Sepilok a Matang, o to dôležitejšie. 

Semenggoh, obklopený 740 hektármi chráneného dažďového pralesa, je najväčšou rezerváciou divokej zveri v Sarawaku. Je domovom stálej populácie 27 orangutanov, z ktorých boli viacerí zachránení zo zajatia. 

Nanga Delok: Domov kmeňovej kultúry

Longhouse v Nanga Delok, ktorý sa nachádza na zelenom brehu rieky Jelia, patrí členom Ibanu, najväčšiemu z približne 20 domorodých kmeňov, ktoré tvoria populáciu Sarawaku. Iban sú obyvatelia džungle, žijú životným štýlom v súlade s pôdou a nachádzajú jedlo, lieky a materiály v lese.

Najvýraznejšou črtou životného štýlu Ibanov je používanie spoločných obydlí známych ako rumah panjai alebo dlhé domy. Každý z nich zahŕňa súkromné ​​izby až pre 50 rodín, ako aj spoločnú verandu na skladovanie a dedinské stretnutia. Historicky boli dlhé domy postavené z prírodných materiálov, ako je železné drevo a pandanus, ale väčšina z nich je teraz vyrobená z betónu a sadry.

Tunku Abdul Rahman: Domov ostrovov

Národný park Tunku Abdul Rahman je jedným z najznámejších ostrovných útočísk na ostrove Sabah. Park, ktorý pozostáva z piatich tropických atolov roztrúsených na 5 000 hektároch oceánu, je známy svojimi sklenenými vodami a bohatým morským životom.

Z piatich ostrovov sú najobľúbenejšie Pulau Manukan, Pulau Mamutik a Pulau Sapi s grilmi a kaviarňami zriadenými pozdĺž pláže. Tiny Pulau Sulug je viac ospalý, zalesnený ostrovček lemovaný dokonalou líniou bieleho piesku. Najtichší zo všetkých je Pulau Gaya, najväčší a najskalnejší z ostrovov, s chrbtovou kosťou hrebeňov a štítov balansujúcich nad skrytými zátokami, väčšinou prístupnými len na kajaku alebo motorovom člne.

Ostrovy sú známe šnorchlovaním, no najpôsobivejšia scenéria leží vo väčších hĺbkach. Sezónne kvety planktónu spojené so silnými oceánskymi prúdmi sem priťahujú niektoré typické druhy trópov: v hlbokej vode číhajú žraloky, rejnoky a barakudy, zatiaľ čo zelené korytnačky a žraloky veľrybie prechádzajú národným parkom počas jarnej migrácie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NEWS

Meta pridáva novú sekciu pre bezpečnosť novinárov na svojej platforme: Ako pomôže poskytnúť návody a rady pre online bezpečnosť práce novinárov na Facebooku?

Published

on

Meta, ktorá je materskou spoločnosťou Facebooku a zodpovedá za jeho produkty, uviedla novú sekciu zameranú na bezpečnosť pre novinárov na svojej platforme. Nová sekcia bude poskytovať návody a tipy pre novinárov, ako sa ochrániť pred online hrozbami a zlepšiť svoju bezpečnosť pri práci na Facebooku.

Podľa Social Media Today, nová sekcia zahŕňa návody na zabezpečenie účtu, ovládanie súkromia a správu obsahu. Sekcia bude tiež obsahovať odkazy na externé zdroje a organizácie, ktoré ponúkajú podrobné návody a služby na ochranu novinárov online.

Novinári sú často vystavení rôznym rizikám pri výkone svojich povinností, vrátane online hrozieb, ako sú útoky hackerov, phishing a šírenie dezinformácií. Vytvorením tejto novej sekcie na platforme Meta sa spoločnosť snaží zlepšiť bezpečnosť a podporiť novinárov v práci.

Meta sa v poslednej dobe snaží zlepšiť svoje bezpečnostné opatrenia a zvýšiť dôveru používateľov v platformu. Spoločnosť napríklad uviedla novú funkciu, ktorá umožňuje používateľom sledovať, ako ich osobné údaje sú používané a zdieľané na platforme.

Toto sú dôležité kroky v zlepšovaní bezpečnosti a dôvery v sociálne médiá a poskytujú používateľom nástroje na ochranu svojich účtov a dát. Nová sekcia zameraná na bezpečnosť pre novinárov je ďalším krokom Meta v zabezpečení bezpečného a spoľahlivého prostredia pre všetkých používateľov.

Zdroj: Social Media Today „Meta adds new safety resource section for journalists.“ Retrieved from https://www.socialmediatoday.com/

Continue Reading

Social media

YouTube mení svoje heslo na ‚Make America Watch Again‘: Donald Trump sa vracia na obrazovky

Published

on

Trump spat na Youtube

V januári 2021 boli účty exprezidenta Donalda Trumpa na sociálnych médiách, vrátane jeho kanála na YouTube, zablokované počas impeachementu, kedy bol obvinený z podnecovania k povojnovej násilnosti počas zvolenia nového prezidenta. Po niekoľkomesačnom obmedzení si však YouTube zmenil svoje rozhodnutie a umožnil Donaldovi Trumpovi vrátiť sa na platformu.

Podľa Mashable, YouTube informoval verejnosť, že rozhodnutie bolo urobené po zhodnotení aktuálnej situácie a konzultácii s odborníkmi na slobodu prejavu. YouTube však zdôraznil, že ak Donal Trump poruší podmienky používania platformy, bude jeho účet opäť pozastavený.

Vzhľadom na to, že Trumpova podpora zahrňovala aj extrémistické a nepravdivé názory, rozhodnutie YouTube vyvolalo diskusie o tom, či by mali sociálne médiá zaujímať politické stanoviská a ak áno, akým spôsobom by to malo byť uplatňované.

Sociálne médiá sa stretávajú s rozhodnutiami, ktoré sa týkajú rovnováhy medzi slobodou prejavu a ochranou pred šírením nebezpečných informácií a názorov. Niektoré platformy sa snažia riešiť túto problematiku vytváraním nových politík a pravidiel pre používateľov, aby zabezpečili bezpečné a zodpovedné prostredie.

V prípade Donalda Trumpa sa však zdá, že YouTube sa rozhodol znova ho povoliť na platformu, s určitými opatreniami na zabezpečenie ochrany pred nevhodným obsahom. Toto rozhodnutie ukazuje, že diskusie o slobode prejavu a zodpovednosti sú stále aktuálne a spoločnosti budú musieť hľadať spôsoby, ako tieto záležitosti riešiť v budúcnosti.

Zdroj: Mashable. „YouTube reinstates Donald Trump’s channel.“ Retrieved from https://mashable.com/article/

Continue Reading

Social media

Hacker z Twitteru si prilepši,nakúpil si na účet Elona Muska a Baracka Obamu

Published

on

Twitter

V posledných rokoch sa stalo bežným javom, že podvodníci sa snažia získať prístup k osobným účtom používateľov sociálnych médií, ktoré následne využívajú na šírenie nepravdivých správ, phishingové útoky alebo dokonca na podvodné aktivity. V júli 2020 sa podarilo niekoľkým hackerom získať prístup k účtom niekoľkých vplyvných osobností na Twitteri a využiť ich na šírenie podvodných správ.

Tento incident bol rýchlo identifikovaný a hackeri boli zadržaní. Podľa Mashable sa však nedávno ukázalo, že jeden z hackerov využil získané peniaze na nákup drahého Macbooku a iných luxusných predmetov.

Podľa správ bola suma, ktorú hacker získal, veľmi vysoká, pretože využil účty niekoľkých vplyvných osobností, vrátane Elona Muska a Baracka Obamu. Účty boli použité na vydávanie sa za tieto osobnosti a vyzývanie ľudí, aby im poslali bitcoiny.

Hacker sa snažil skryť svoju stopu tým, že prechádzal cez niekoľko virtuálnych sietí a používal falošné údaje, aby zakryl svoju identitu. Avšak vďaka spolupráci medzi federálnymi agentúrami a spoločnosťou Twitter sa mu podarilo zistiť jeho identitu a zadržať ho.

Podobné incidenty sú dôvodom, prečo by mali používatelia sociálnych médií chrániť svoje účty a nezdieľať citlivé informácie. Je dôležité používať silné heslá, dvojfaktorovú autentifikáciu a vyhýbať sa klikaniu na podozrivé odkazy.

Zdroj: Mashable. (2022, February 23). „One of the Twitter hackers used the stolen money to buy a MacBook.“ Retrieved from https://mashable.com

Continue Reading

Hot