Connect with us

Social media

Čo by sa stalo, keby sme prestali používať plasty?

Published

on

Z 8300 miliónov ton pôvodného plastu vyrobeného do konca roka 2015 sa 6 300 miliónov ton vyhodilo. Väčšina ton plastového odpadu je stále s nami, uložená na skládkach alebo znečisťujúca životné prostredie. Mikroplasty boli nájdené v antarktických morských ľadovcoch, v útrobách zvierat, ktoré žijú v najhlbších oceánskych priekopách, a v pitnej vode po celom svete. 

Čo keby sme ale mohli mávnuť čarovným prútikom a odstrániť všetky plasty zo svojich životov? Pre dobro planéty by bola takáto vyhliadka lákavá – no rýchlo by sme zistili, ako ďaleko plast prenikol do každého aspektu našej existencie. Je vôbec možný život, ako ho poznáme, bez plastov? 

V súčasnosti je obalový priemysel zďaleka najväčším používateľom pôvodného plastu. Ale plasty používame aj mnohými spôsobmi s dlhšou životnosťou – je v našich budovách, doprave a inej dôležitej infraštruktúre, nehovoriac o našom nábytku, spotrebičoch, televízoroch, kobercoch, telefónoch, oblečení…

To všetko znamená, že svet úplne bez plastov je nereálny. Ale predstava, ako by sa zmenil náš život, keby sme náhle stratili prístup k plastom, nám môže pomôcť zistiť, ako si s nimi vytvoriť nový, udržateľnejší vzťah. 

Napríklad v nemocniciach by bol úbytok plastov ničivý. Plast sa používa v rukaviciach, hadičkách, striekačkách, krvných vakoch, skúmavkách na vzorky… Podľa jednej štúdie môže jedna operácia tonzilektómie v nemocnici v Spojenom kráľovstve viesť k vzniku viac ako 100 samostatných kusov plastového odpadu. Aj keď mnohí chirurgovia tvrdia, že jednorazové plasty sa v nemocniciach používajú nadmerne, v súčasnosti je veľa plastových zdravotníckych predmetov nevyhnutných.

Niektoré každodenné plastové predmety sú tiež dôležité pre ochranu zdravia. Kondómy či diafragmy sú na zozname základných liekov Svetovej zdravotníckej organizácie. A tiež masky na tvár – vrátane chirurgických masiek a respirátorov, ako aj opakovane použiteľných látkových masiek – ktoré pomohli spomaliť šírenie vírusu Covid-19. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NEWS

Meta pridáva novú sekciu pre bezpečnosť novinárov na svojej platforme: Ako pomôže poskytnúť návody a rady pre online bezpečnosť práce novinárov na Facebooku?

Published

on

Meta, ktorá je materskou spoločnosťou Facebooku a zodpovedá za jeho produkty, uviedla novú sekciu zameranú na bezpečnosť pre novinárov na svojej platforme. Nová sekcia bude poskytovať návody a tipy pre novinárov, ako sa ochrániť pred online hrozbami a zlepšiť svoju bezpečnosť pri práci na Facebooku.

Podľa Social Media Today, nová sekcia zahŕňa návody na zabezpečenie účtu, ovládanie súkromia a správu obsahu. Sekcia bude tiež obsahovať odkazy na externé zdroje a organizácie, ktoré ponúkajú podrobné návody a služby na ochranu novinárov online.

Novinári sú často vystavení rôznym rizikám pri výkone svojich povinností, vrátane online hrozieb, ako sú útoky hackerov, phishing a šírenie dezinformácií. Vytvorením tejto novej sekcie na platforme Meta sa spoločnosť snaží zlepšiť bezpečnosť a podporiť novinárov v práci.

Meta sa v poslednej dobe snaží zlepšiť svoje bezpečnostné opatrenia a zvýšiť dôveru používateľov v platformu. Spoločnosť napríklad uviedla novú funkciu, ktorá umožňuje používateľom sledovať, ako ich osobné údaje sú používané a zdieľané na platforme.

Toto sú dôležité kroky v zlepšovaní bezpečnosti a dôvery v sociálne médiá a poskytujú používateľom nástroje na ochranu svojich účtov a dát. Nová sekcia zameraná na bezpečnosť pre novinárov je ďalším krokom Meta v zabezpečení bezpečného a spoľahlivého prostredia pre všetkých používateľov.

Zdroj: Social Media Today „Meta adds new safety resource section for journalists.“ Retrieved from https://www.socialmediatoday.com/

Continue Reading

Social media

YouTube mení svoje heslo na ‚Make America Watch Again‘: Donald Trump sa vracia na obrazovky

Published

on

Trump spat na Youtube

V januári 2021 boli účty exprezidenta Donalda Trumpa na sociálnych médiách, vrátane jeho kanála na YouTube, zablokované počas impeachementu, kedy bol obvinený z podnecovania k povojnovej násilnosti počas zvolenia nového prezidenta. Po niekoľkomesačnom obmedzení si však YouTube zmenil svoje rozhodnutie a umožnil Donaldovi Trumpovi vrátiť sa na platformu.

Podľa Mashable, YouTube informoval verejnosť, že rozhodnutie bolo urobené po zhodnotení aktuálnej situácie a konzultácii s odborníkmi na slobodu prejavu. YouTube však zdôraznil, že ak Donal Trump poruší podmienky používania platformy, bude jeho účet opäť pozastavený.

Vzhľadom na to, že Trumpova podpora zahrňovala aj extrémistické a nepravdivé názory, rozhodnutie YouTube vyvolalo diskusie o tom, či by mali sociálne médiá zaujímať politické stanoviská a ak áno, akým spôsobom by to malo byť uplatňované.

Sociálne médiá sa stretávajú s rozhodnutiami, ktoré sa týkajú rovnováhy medzi slobodou prejavu a ochranou pred šírením nebezpečných informácií a názorov. Niektoré platformy sa snažia riešiť túto problematiku vytváraním nových politík a pravidiel pre používateľov, aby zabezpečili bezpečné a zodpovedné prostredie.

V prípade Donalda Trumpa sa však zdá, že YouTube sa rozhodol znova ho povoliť na platformu, s určitými opatreniami na zabezpečenie ochrany pred nevhodným obsahom. Toto rozhodnutie ukazuje, že diskusie o slobode prejavu a zodpovednosti sú stále aktuálne a spoločnosti budú musieť hľadať spôsoby, ako tieto záležitosti riešiť v budúcnosti.

Zdroj: Mashable. „YouTube reinstates Donald Trump’s channel.“ Retrieved from https://mashable.com/article/

Continue Reading

Social media

Hacker z Twitteru si prilepši,nakúpil si na účet Elona Muska a Baracka Obamu

Published

on

Twitter

V posledných rokoch sa stalo bežným javom, že podvodníci sa snažia získať prístup k osobným účtom používateľov sociálnych médií, ktoré následne využívajú na šírenie nepravdivých správ, phishingové útoky alebo dokonca na podvodné aktivity. V júli 2020 sa podarilo niekoľkým hackerom získať prístup k účtom niekoľkých vplyvných osobností na Twitteri a využiť ich na šírenie podvodných správ.

Tento incident bol rýchlo identifikovaný a hackeri boli zadržaní. Podľa Mashable sa však nedávno ukázalo, že jeden z hackerov využil získané peniaze na nákup drahého Macbooku a iných luxusných predmetov.

Podľa správ bola suma, ktorú hacker získal, veľmi vysoká, pretože využil účty niekoľkých vplyvných osobností, vrátane Elona Muska a Baracka Obamu. Účty boli použité na vydávanie sa za tieto osobnosti a vyzývanie ľudí, aby im poslali bitcoiny.

Hacker sa snažil skryť svoju stopu tým, že prechádzal cez niekoľko virtuálnych sietí a používal falošné údaje, aby zakryl svoju identitu. Avšak vďaka spolupráci medzi federálnymi agentúrami a spoločnosťou Twitter sa mu podarilo zistiť jeho identitu a zadržať ho.

Podobné incidenty sú dôvodom, prečo by mali používatelia sociálnych médií chrániť svoje účty a nezdieľať citlivé informácie. Je dôležité používať silné heslá, dvojfaktorovú autentifikáciu a vyhýbať sa klikaniu na podozrivé odkazy.

Zdroj: Mashable. (2022, February 23). „One of the Twitter hackers used the stolen money to buy a MacBook.“ Retrieved from https://mashable.com

Continue Reading

Hot