Connect with us

Social media

Mini sprievodca Mauríciom

Published

on

Maurícius nemal žiadne pôvodné obyvateľstvo, kým ho v 16. storočí neobjavili európski kolonizátori. Odvtedy sa hinduisti, obyvatelia Afriky, Číny a Európy zapísali do kultúry a kuchyne tohto ostrova. Za pobrežnými letoviskami čakajú na turistov historické mestá a tropické lesy. 

Čo na ostrove vidieť? 

Port Louis od svojho založenia v 17. storočí prežilo morové epidémie, požiare a tropické búrky. Dnes je hlavné mesto rozdelené medzi čisté nábrežia a farebnejšie staré mesto. Hlavné mesto vám ponúka možnosť zjednávať ceny na centrálnom trhu, ktorý je súčasťou mestského života už od viktoriánskych čias. 

Rodrigues je malý hornatý ostrov so zlomkom obyvateľov. Jeho pláže patria medzi najkrajšie v krajine a má tendenciu byť menej rušný ako jeho väčší bratranec. Polostrov Le Morne si tiež nárokuje na titul najkrajších pláží ostrova. Folklór tohto polostrova hovorí o otrokoch, ktorým sa podarilo ujsť a na tomto území sa schovávajú. 

Národný park Black River Gorges je skvele preskúmateľný jeho úzkymi chodníkmi. Máte tu šancu vidieť ružového holuba – jedinečného vtáka práve pre tento ostrov, ktorý bol zachránený pred vyhynutím v 90. rokoch. 

Kde sa najesť a čo ochutnať? 

Víťazom je reštaurácia First Restaurant, plná miestnych rodín, ktoré si pochutnávajú na kantonskej kuchyni, a dokonca za skvelú cenu. 

Le Capitaine je nenáročná a obľúbená prístavná reštaurácia. Vyskúšajte celého kraba vareného na bielom víne alebo homárové ravioly s hubami a uhorkami. 

Les Copains d’Abord má výhľad na miesto najväčšej porážky kráľovského námorníctva v napoleonských vojnách. Ide o špecializovanú reštauráciu s morskými plodmi, ktoré sú pripravované na tradičné maurícijské spôsoby. 

Kde sa ubytovať? 

Auberge de la Montagne v Rodrigues je veľmi obľúbený penzión, kde mnohé izby majú balkón s výhľadom na krajinu. Hostiteľ je autorom rodriguánskej kuchárskej knihy, preto sú jedlá v penzióne ozajstným pôžitkom a ochutnávkou maurícijských špecialít. 

Cenovo dostupný penzión Chez Vaco, ktorý má veľký šarm, je vítaným doplnkom na scéne ubytovania v Grand Baie. Malé, nádherné izby majú atmosféru útulného minimalizmu a je tu záhrada zdobená miestnym umením. Hotel tiež ponúka bezplatný transfer motorovým člnom cez lagúnu do Grand Baie. 

Izby v očarujúcom rodinnom penzióne Les Lataniers Bleus sú rozdelené medzi hlavnú budovu a vily roztrúsené po zelenom pozemku. Večera zahŕňa tradičné maurícijské jedlá, zatiaľ čo krásna lagúna pred hotelom je ideálna na kúpanie a relax pri vode. 

Kedy Maurícius navštíviť? 

Teploty sú po celý rok vysoké, ale cyklóny v januári a februári môžu priniesť dážď. Takmer žiadny týždeň na ostrove sa nezaobíde bez festivalu – medzi najvýznamnejšie patrí hinduistický a tamilský obrad prechádzania ohňom v Teemeedee v decembri a januári a čínsky Nový rok. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NEWS

Meta pridáva novú sekciu pre bezpečnosť novinárov na svojej platforme: Ako pomôže poskytnúť návody a rady pre online bezpečnosť práce novinárov na Facebooku?

Published

on

Meta, ktorá je materskou spoločnosťou Facebooku a zodpovedá za jeho produkty, uviedla novú sekciu zameranú na bezpečnosť pre novinárov na svojej platforme. Nová sekcia bude poskytovať návody a tipy pre novinárov, ako sa ochrániť pred online hrozbami a zlepšiť svoju bezpečnosť pri práci na Facebooku.

Podľa Social Media Today, nová sekcia zahŕňa návody na zabezpečenie účtu, ovládanie súkromia a správu obsahu. Sekcia bude tiež obsahovať odkazy na externé zdroje a organizácie, ktoré ponúkajú podrobné návody a služby na ochranu novinárov online.

Novinári sú často vystavení rôznym rizikám pri výkone svojich povinností, vrátane online hrozieb, ako sú útoky hackerov, phishing a šírenie dezinformácií. Vytvorením tejto novej sekcie na platforme Meta sa spoločnosť snaží zlepšiť bezpečnosť a podporiť novinárov v práci.

Meta sa v poslednej dobe snaží zlepšiť svoje bezpečnostné opatrenia a zvýšiť dôveru používateľov v platformu. Spoločnosť napríklad uviedla novú funkciu, ktorá umožňuje používateľom sledovať, ako ich osobné údaje sú používané a zdieľané na platforme.

Toto sú dôležité kroky v zlepšovaní bezpečnosti a dôvery v sociálne médiá a poskytujú používateľom nástroje na ochranu svojich účtov a dát. Nová sekcia zameraná na bezpečnosť pre novinárov je ďalším krokom Meta v zabezpečení bezpečného a spoľahlivého prostredia pre všetkých používateľov.

Zdroj: Social Media Today „Meta adds new safety resource section for journalists.“ Retrieved from https://www.socialmediatoday.com/

Continue Reading

Social media

YouTube mení svoje heslo na ‚Make America Watch Again‘: Donald Trump sa vracia na obrazovky

Published

on

Trump spat na Youtube

V januári 2021 boli účty exprezidenta Donalda Trumpa na sociálnych médiách, vrátane jeho kanála na YouTube, zablokované počas impeachementu, kedy bol obvinený z podnecovania k povojnovej násilnosti počas zvolenia nového prezidenta. Po niekoľkomesačnom obmedzení si však YouTube zmenil svoje rozhodnutie a umožnil Donaldovi Trumpovi vrátiť sa na platformu.

Podľa Mashable, YouTube informoval verejnosť, že rozhodnutie bolo urobené po zhodnotení aktuálnej situácie a konzultácii s odborníkmi na slobodu prejavu. YouTube však zdôraznil, že ak Donal Trump poruší podmienky používania platformy, bude jeho účet opäť pozastavený.

Vzhľadom na to, že Trumpova podpora zahrňovala aj extrémistické a nepravdivé názory, rozhodnutie YouTube vyvolalo diskusie o tom, či by mali sociálne médiá zaujímať politické stanoviská a ak áno, akým spôsobom by to malo byť uplatňované.

Sociálne médiá sa stretávajú s rozhodnutiami, ktoré sa týkajú rovnováhy medzi slobodou prejavu a ochranou pred šírením nebezpečných informácií a názorov. Niektoré platformy sa snažia riešiť túto problematiku vytváraním nových politík a pravidiel pre používateľov, aby zabezpečili bezpečné a zodpovedné prostredie.

V prípade Donalda Trumpa sa však zdá, že YouTube sa rozhodol znova ho povoliť na platformu, s určitými opatreniami na zabezpečenie ochrany pred nevhodným obsahom. Toto rozhodnutie ukazuje, že diskusie o slobode prejavu a zodpovednosti sú stále aktuálne a spoločnosti budú musieť hľadať spôsoby, ako tieto záležitosti riešiť v budúcnosti.

Zdroj: Mashable. „YouTube reinstates Donald Trump’s channel.“ Retrieved from https://mashable.com/article/

Continue Reading

Social media

Hacker z Twitteru si prilepši,nakúpil si na účet Elona Muska a Baracka Obamu

Published

on

Twitter

V posledných rokoch sa stalo bežným javom, že podvodníci sa snažia získať prístup k osobným účtom používateľov sociálnych médií, ktoré následne využívajú na šírenie nepravdivých správ, phishingové útoky alebo dokonca na podvodné aktivity. V júli 2020 sa podarilo niekoľkým hackerom získať prístup k účtom niekoľkých vplyvných osobností na Twitteri a využiť ich na šírenie podvodných správ.

Tento incident bol rýchlo identifikovaný a hackeri boli zadržaní. Podľa Mashable sa však nedávno ukázalo, že jeden z hackerov využil získané peniaze na nákup drahého Macbooku a iných luxusných predmetov.

Podľa správ bola suma, ktorú hacker získal, veľmi vysoká, pretože využil účty niekoľkých vplyvných osobností, vrátane Elona Muska a Baracka Obamu. Účty boli použité na vydávanie sa za tieto osobnosti a vyzývanie ľudí, aby im poslali bitcoiny.

Hacker sa snažil skryť svoju stopu tým, že prechádzal cez niekoľko virtuálnych sietí a používal falošné údaje, aby zakryl svoju identitu. Avšak vďaka spolupráci medzi federálnymi agentúrami a spoločnosťou Twitter sa mu podarilo zistiť jeho identitu a zadržať ho.

Podobné incidenty sú dôvodom, prečo by mali používatelia sociálnych médií chrániť svoje účty a nezdieľať citlivé informácie. Je dôležité používať silné heslá, dvojfaktorovú autentifikáciu a vyhýbať sa klikaniu na podozrivé odkazy.

Zdroj: Mashable. (2022, February 23). „One of the Twitter hackers used the stolen money to buy a MacBook.“ Retrieved from https://mashable.com

Continue Reading

Hot