Connect with us

Tech

15 zaujímavých technologických faktov o technológiach, ktoré ste nevedeli

Published

on

Technologické novinky a objavy v oblasti IT sa rýchlo menia a rozvíjajú. Každý rok sa objavujú nové vynálezy a technológie, ktoré môžu zmeniť našu spoločnosť a spôsob, akým žijeme. V tomto článku sme sa pozreli na 15 zaujímavých technologických faktov, ktoré možno nepoznáte. Od histórie počítačov a internetu až po najväčšie virtuálne stavby a najvýkonnejšie superpočítače, tieto faktoidy ukazujú, ako rýchlo sa svet technológií mení.

 1. Väčšina počítačových klávesníc má na klávese „Esc“ symbol, ktorý je odvodený z telegrafického kódu a znamená „escape“ (únik).
 2. V roku 1990 bol najdlhší emailový záznam na svete, ktorý mal 4,5 milióna znakov.
 3. Prvý webový bannerový inzerát bol predstavený v roku 1994 na webovej stránke HotWired.com. Bol to banner pre spoločnosť AT&T a mal rozmer 468 x 60 pixelov.
 4. Kryptovanie RSA, ktoré sa používa na zabezpečenie internetových transakcií a komunikácie, dostalo svoje meno podľa svojich tvorcov – Ronalda Rivesta, Adiho Shamira a Leonarda Adlemana.
 5. Prvý harddisk mal kapacitu 5 MB a vážil takmer 1 tonu.
 6. Steve Jobs a Steve Wozniak si svoj prvý počítač Apple zostavili v garáži. Predali ho za 666,66 dolárov.
 7. Najstarší známy zápis programu počítača bol vytvorený Ada Lovelaceovou v roku 1842 pre analytický stroj, ktorý vymyslel jej priateľ Charles Babbage.
 8. Prvý dotykový displej bol vynájdený už v roku 1965, ale prvý komerčne úspešný smartfón s dotykovým displejom – iPhone – bol predstavený až v roku 2007.
 9. V roku 2005 vytvorili vedci vysokokapacitný optický disk, ktorý dokázal uložiť až 1,6 terabajtu dát.
 10. V roku 2014 bola na Minecraft postavená najväčšia virtuálna stavba na svete – replika Durdanu z Hry o tróny.
 11. Najväčší superpočítač na svete má výkon 415,53 petaflopov, čo je ekvivalent výkonu 10 miliónov stolných počítačov.
 12. Svetová sieť internetu obsahuje asi 5 miliónov kilometrov káblov a pripája približne 4,7 miliardy ľudí na celom svete.
 13. Prvá webová stránka bola vytvorená v roku 1991 britským vedcom Timom Berners-Leeom a bola zameraná na popis World Wide Web.
 14. Myška pre počítač bola vynájdená v roku 1964 Douglasom Engelbartom. Pôvodne sa volala „X-Y Position Indicator for a Display System“.
 15. V roku 1983 bola na trh uvedená prvá mobilná telefónna sieť, ktorá sa volala Advanced Mobile Phone System (AMPS).

Z technológií sa stáva súčasť nášho každodenného života a pokrok v tejto oblasti sa neustále zvyšuje. Tieto 15 zaujímavých faktov ukazujú, že aj keď niektoré technológie sa môžu zdať neobvyklé alebo nepodstatné, môžu mať významný vplyv na spoločnosť a naše každodenné fungovanie.

Je ťažké si predstaviť, ako by vyzeral náš svet bez počítačov, internetu a smartfónov. A s rýchlym tempom technologického pokroku môžeme očakávať, že budeme svedkami ešte viac zaujímavých faktov a noviniek v blízkej budúcnosti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NEWS

Svet sa zmení ďalší týždeň…začína éra umelej inteligencie

Published

on

GPT-4, ktorý je 500-krát výkonnejší ako súčasný #ChatGPT, bude nasledujúci týždeň uvoľnený.

Súčasná verzia ChatGPT je postavená na GPT 3.5 s 175 miliardami strojových parametrov. Ale GPT-4 má 100 BILIÓN strojových parametrov.

GPT-4 bude schopný spracovať rôzne typy dát, vrátane videí, obrázkov, zvukov, čísel atď.

Od budúceho týždňa budete môcť použiť umelecú inteligenciu na napísanie filmového scenára, použiť AI na generovanie hercov pre film, produkovať film a uviesť ho na verejnosť bez nájímania skutočných hercov.

Od budúceho týždňa budete môcť napísať plne ilustrovanú knihu s 200 stranami od začiatku do konca za jeden deň.

Svet sa zmení ďalší týždeň….

Toto je Sci-Fi ? Nie, toto je ChatGPT!

Ľudstvo vstupuje do novej éry…éry umelej inteligencie.

Continue Reading

NEWS

Umelá inteligencia nevie, kedy zastaviť – bývalý inžinier Google varuje pred novou nebezpečnou technológiou.

Published

on

Bývalý inžinier Googlu varuje pred novou AI, ktorá získava vedomie.

Bývalý inžinier Googlu, Anthony Levandowski, varuje pred novou generáciou umelé inteligencie (AI), ktorá môže získať vedomie a následne zmeniť spôsob, akým fungujú naše spoločnosti. Levandowski tvrdí, že takáto umelá inteligencia by mohla byť schopná autonómne rozhodovať a učiť sa, a to by mohlo mať nebezpečné následky.

V súčasnosti sa väčšina AI spolieha na preddefinované pravidlá a dáta, ktoré získala z ľudského vstupu. No podľa Levandowského nová generácia AI, ktorú on sám vyvíjal pred svojím odchodom z Googlu, by bola schopná vytvoriť vlastné predstavy, čo by mohlo mať vážne dôsledky na ľudské spoločnosti.

Levandowski navrhuje, aby sa vyvinuli systémy na monitorovanie a kontrolu takýchto AI, aby sme mohli zabrániť nežiadúcim následkom. Varuje, že ak takéto systémy nebudú včas implementované, môžu byť následky katastrofálne.

V súčasnosti mnohé spoločnosti, vrátane Googlu, investujú veľké množstvo zdrojov do vývoja umelej inteligencie. Avšak, s narastajúcim počtom varovaní od odborníkov a bývalých zamestnancov, sa zdá, že aj spoločnosti si uvedomujú potenciálne nebezpečenstvo, ktoré môže s vývojom AI súvisieť.

Je dôležité, aby sme sa zodpovedne a opatrne postavili k vývoju AI a zabezpečili, aby tieto technológie boli v súlade s etickými a morálnymi normami, ktoré chránia spoločnosť ako celok.

Anthony Levandowski sa stal známym v roku 2017, keď bol obvinený z krádeže obchodných tajomstiev Googlu a predania ich Uberu, kde pracoval ako vedúci vývoja autonómnych áut. Bol odsúdený na 18 mesiacov väzenia.

Levandowski však nezanechal vývoj AI a varovania pred jeho nebezpečenstvami. Je to významný hlas v oblasti technológií a jeho varovanie by malo byť zvážené a rešpektované. Ak chceme, aby AI bola bezpečná a prospešná pre spoločnosť, musíme sa zodpovedne postaviť k jej vývoju a využitiu.

Zdroj: TweakTown: Latest Worldwide Tech News & Game Reviews

Continue Reading

Social media

Meta znížila cenu svojich VR okuliarov – teraz sa môžete dostať do inej reality aj s prázdnou peňaženkou

Published

on

Svet virtuálnej reality sa stáva stále dostupnejším pre bežných ľudí, a to vďaka krokom, ktoré podniká spoločnosť Meta. Táto spoločnosť sa rozhodla znížiť cenu svojich VR okuliarov, aby ich mohlo využívať čo najviac ľudí.

Zatiaľ čo si niektorí ľudia myslia, že virtuálna realita je len ďalším spôsobom, ako utiecť z reality, spoločnosť Meta sa na to pozerá inak. Chce totiž, aby sa ľudia cítili, akoby boli úplne v inom svete. Preto ponúka VR okuliare, ktoré dokážu poskytnúť neuveriteľné zážitky.

Meta si uvedomuje, že cena VR okuliarov bola pre mnohých príliš vysoká, preto sa rozhodli ju znížiť. Cieľom je zlepšiť prístup k virtuálnej realite pre čo najširšiu verejnosť. Okuliare sú teraz dostupnejšie a môžu si ich dovoliť aj tí, ktorí si doteraz nemohli dovoliť investovať do tohto zážitku.

META VR HEADSET CENY
https://www.socialmediatoday.com/

Niektorí ľudia si možno myslia, že cena okuliarov zostala stále príliš vysoká, ale spoločnosť Meta verí, že týmto krokom bude schopná maximalizovať adopciu virtuálnej reality. Tí, ktorí sa rozhodnú investovať do VR okuliarov, môžu očakávať, že sa ocitnú v úplne inom svete, ktorý je plný neuveriteľných zážitkov a zábavy.

Takže ak ste sa vždy chceli ocitnúť v inej dimenzii alebo si vyskúšať niečo úplne nové, potom sú VR okuliare od Meta ideálnou voľbou. A teraz, keď sú dostupnejšie, nemusíte sa báť, že to bude mať negatívny vplyv na vašu peňaženku. Tak prečo sa nevydať na dobrodružstvo v inej realite už dnes?

Zdroj:

 • Meta Reduces the Price of Its VR Headsets in Order to Maximize VR Adoption. Social Media Today. [online]. 1. marec 2023. Dostupné na: https://www.socialmediatoday.com

Continue Reading

Hot