Connect with us

Tech

Aké novinky nám prináša Windows 11?

Published

on

Najpoužívanejší (počítačový) operačný systém na svete práve teraz prežíva postupné aktualizovanie na svoju novú verziu, ktorá nesie názov (pozor, nie poradové číslo) 11. Ako sa líši od svojej staršej formy? V tomto článku si zhrnieme najvýraznejšie novinky, s ktorými prišiel Windows 11.

Windows 10 panoval desktopovým operačným systémom od polovice roku 2015. Po cca 6 rokoch by ho mal plne nahradiť nový variant, ktorý postupne dostanú všetky kompatibilné počítače s legálne získaným starším systémom od Microsoftu úplne bezplatne. Ak ho ešte nemáte, nezúfajte. Aktualizácie sú totižto vykonávané postupne od októbra 2021 a trvať budú až do polovice roku 2022.

Najvýraznejšie novinky:

  • nový vzhľad pre panel úloh a ponuku ,,štart“
  • vylepšený multitasking a práca na viacerých monitoroch
  • nová ponuka widgetov s podporou tretích strán
  • optimalizovanie výkonu, výdrže batérie a zrušenie „režimu tablet“

Medzi ďalšie zaujímavé novinky patrí:

  • integrácia služby Xbox Game Pass a možnosť cloudového hrania Xbox hier
  • vylepšený Microsoft Store
  • avizované natívne inštalovanie Android aplikácií, ktoré by malo byť dostupné v priebehu roka 2022

Kompletný zoznam noviniek môžete nájsť na oficiálnych stránkach spoločnosti Microsoft. V krátkosti môžeme povedať, že sa kancelárske práce a bežné fungovanie v praxi na Windowse 11 vykonáva pohodlnejšie, než na starších variantoch. Na nové prostredie si zvyknete veľmi rýchlo avšak treba poznamenať, že minimálne panel úloh až príliš pripomína konkurenčný Mac OS.

Nové widgety či rýchlejší multitasking ocenia mladí používatelia, ktorí práve kvôli zastaralému vzhľadu často prechádzali na mobilné zariadenia. Aj týmto spôsobom sa Microsoft snaží udržať si prvé miesto medzi operačnými systémami a prispôsobiť sa moderným nárokom, čo je pre konečného užívateľa len prínosné. Zaujímavé oživenie je aj avizovaná podpora Android aplikácií, ktorá by mala byť pridaná niekedy v polovici roku 2022. Táto funkcia by mala ešte viac prehĺbiť spoluprácu medzi Windowsom a Androidom, ktorí sa takto spoločne snažia konkurovať ekosystému od spoločnosti Apple. Zaujímavé tiež bude sledovať ako na to zareaguje nový mobilný OS od Google – Fuchsia, o ktorom sa môžete dočítať v predošlom článku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NEWS

Svet sa zmení ďalší týždeň…začína éra umelej inteligencie

Published

on

GPT-4, ktorý je 500-krát výkonnejší ako súčasný #ChatGPT, bude nasledujúci týždeň uvoľnený.

Súčasná verzia ChatGPT je postavená na GPT 3.5 s 175 miliardami strojových parametrov. Ale GPT-4 má 100 BILIÓN strojových parametrov.

GPT-4 bude schopný spracovať rôzne typy dát, vrátane videí, obrázkov, zvukov, čísel atď.

Od budúceho týždňa budete môcť použiť umelecú inteligenciu na napísanie filmového scenára, použiť AI na generovanie hercov pre film, produkovať film a uviesť ho na verejnosť bez nájímania skutočných hercov.

Od budúceho týždňa budete môcť napísať plne ilustrovanú knihu s 200 stranami od začiatku do konca za jeden deň.

Svet sa zmení ďalší týždeň….

Toto je Sci-Fi ? Nie, toto je ChatGPT!

Ľudstvo vstupuje do novej éry…éry umelej inteligencie.

Continue Reading

NEWS

Umelá inteligencia nevie, kedy zastaviť – bývalý inžinier Google varuje pred novou nebezpečnou technológiou.

Published

on

Bývalý inžinier Googlu varuje pred novou AI, ktorá získava vedomie.

Bývalý inžinier Googlu, Anthony Levandowski, varuje pred novou generáciou umelé inteligencie (AI), ktorá môže získať vedomie a následne zmeniť spôsob, akým fungujú naše spoločnosti. Levandowski tvrdí, že takáto umelá inteligencia by mohla byť schopná autonómne rozhodovať a učiť sa, a to by mohlo mať nebezpečné následky.

V súčasnosti sa väčšina AI spolieha na preddefinované pravidlá a dáta, ktoré získala z ľudského vstupu. No podľa Levandowského nová generácia AI, ktorú on sám vyvíjal pred svojím odchodom z Googlu, by bola schopná vytvoriť vlastné predstavy, čo by mohlo mať vážne dôsledky na ľudské spoločnosti.

Levandowski navrhuje, aby sa vyvinuli systémy na monitorovanie a kontrolu takýchto AI, aby sme mohli zabrániť nežiadúcim následkom. Varuje, že ak takéto systémy nebudú včas implementované, môžu byť následky katastrofálne.

V súčasnosti mnohé spoločnosti, vrátane Googlu, investujú veľké množstvo zdrojov do vývoja umelej inteligencie. Avšak, s narastajúcim počtom varovaní od odborníkov a bývalých zamestnancov, sa zdá, že aj spoločnosti si uvedomujú potenciálne nebezpečenstvo, ktoré môže s vývojom AI súvisieť.

Je dôležité, aby sme sa zodpovedne a opatrne postavili k vývoju AI a zabezpečili, aby tieto technológie boli v súlade s etickými a morálnymi normami, ktoré chránia spoločnosť ako celok.

Anthony Levandowski sa stal známym v roku 2017, keď bol obvinený z krádeže obchodných tajomstiev Googlu a predania ich Uberu, kde pracoval ako vedúci vývoja autonómnych áut. Bol odsúdený na 18 mesiacov väzenia.

Levandowski však nezanechal vývoj AI a varovania pred jeho nebezpečenstvami. Je to významný hlas v oblasti technológií a jeho varovanie by malo byť zvážené a rešpektované. Ak chceme, aby AI bola bezpečná a prospešná pre spoločnosť, musíme sa zodpovedne postaviť k jej vývoju a využitiu.

Zdroj: TweakTown: Latest Worldwide Tech News & Game Reviews

Continue Reading

Social media

Meta znížila cenu svojich VR okuliarov – teraz sa môžete dostať do inej reality aj s prázdnou peňaženkou

Published

on

Svet virtuálnej reality sa stáva stále dostupnejším pre bežných ľudí, a to vďaka krokom, ktoré podniká spoločnosť Meta. Táto spoločnosť sa rozhodla znížiť cenu svojich VR okuliarov, aby ich mohlo využívať čo najviac ľudí.

Zatiaľ čo si niektorí ľudia myslia, že virtuálna realita je len ďalším spôsobom, ako utiecť z reality, spoločnosť Meta sa na to pozerá inak. Chce totiž, aby sa ľudia cítili, akoby boli úplne v inom svete. Preto ponúka VR okuliare, ktoré dokážu poskytnúť neuveriteľné zážitky.

Meta si uvedomuje, že cena VR okuliarov bola pre mnohých príliš vysoká, preto sa rozhodli ju znížiť. Cieľom je zlepšiť prístup k virtuálnej realite pre čo najširšiu verejnosť. Okuliare sú teraz dostupnejšie a môžu si ich dovoliť aj tí, ktorí si doteraz nemohli dovoliť investovať do tohto zážitku.

META VR HEADSET CENY
https://www.socialmediatoday.com/

Niektorí ľudia si možno myslia, že cena okuliarov zostala stále príliš vysoká, ale spoločnosť Meta verí, že týmto krokom bude schopná maximalizovať adopciu virtuálnej reality. Tí, ktorí sa rozhodnú investovať do VR okuliarov, môžu očakávať, že sa ocitnú v úplne inom svete, ktorý je plný neuveriteľných zážitkov a zábavy.

Takže ak ste sa vždy chceli ocitnúť v inej dimenzii alebo si vyskúšať niečo úplne nové, potom sú VR okuliare od Meta ideálnou voľbou. A teraz, keď sú dostupnejšie, nemusíte sa báť, že to bude mať negatívny vplyv na vašu peňaženku. Tak prečo sa nevydať na dobrodružstvo v inej realite už dnes?

Zdroj:

  • Meta Reduces the Price of Its VR Headsets in Order to Maximize VR Adoption. Social Media Today. [online]. 1. marec 2023. Dostupné na: https://www.socialmediatoday.com

Continue Reading

Hot