Connect with us

NEWS

Asteroid 3,5x väčší ako Veľká pyramída v Gíze tento týždeň preletí okolo Zeme

Published

on

Okolo Zeme má tento týždeň preletieť obrovský asteroid s priemerom až 490 metrov. Vesmírna skala s názvom 2015 DR215 je podľa NASA klasifikovaná ako potenciálne nebezpečný asteroid . Neočakáva sa však, že by sa kedykoľvek v dohľadnej budúcnosti zrazila so Zemou.

Očakávaná trajektória „DR215 2015“ zavedie cestu okolo našej planéty, ktorú Centrum NASA pre štúdium objektov v blízkosti Zeme (CNEOS) označilo za „blízke priblíženie“. Avšak aj v najbližšom bode bude asteroid stále asi 4,6 milióna kilometrov od našej planéty – viac ako 17-krát ďalej ako je od nás Mesiac.

Hrubý odhad priemeru tohto ateroidu je na úrovni tri a pol násobku veľkosti veľkej pyramída v Gíze. Rýchlosťou pohybu v okamihu preletu okolo zeme bola vypočítaná na približne 29 600 kilometrov za hodinu.

Podľa CNEOS (výpočtové stredisko NASA) by sa asteroid mal priblížiť k našej planéte 11. marca okolo 7:41 nášho času.

Asteroid
Ilustrácia Asteroidu 2015 DR215

2015 DR215 obieha okolo Slnka rýchlejšie ako Zem a nie je to nič neobvyklé, že sa asteroid dostane tak relatívne blízko k našej planéte. Očakáva sa, že v roku 2028 to urobí znova, avšak to podľa údajov CNEOS nebude pre nás predstavovať žiadne nebezpečenstvo.

Potenciálne nebezpečné asteroidy (PHA – Potentially hazardous asteroids) znejú znepokojivo, ale to, že niektoré asteroidy majú toto označenie, nemusí nutne znamenať, že niekedy zasiahnu Zem. Označenie PHA si vyslúžia vtedy, keď základe ich potencionálnej vesmírnej dráhy sa môžu priblížiť k Zemi.

Asteroid je označený ako PHA vtedy, ak sa môže dostať k Zemi bližšie ako približne 7 440 000 kilometrov, alebo je väčší ako 150 metrov v priemere.

Napriek tomu astronómovia monitorujú tisíce asteroidov v slnečnej sústave vrátane mnohých PHA, aby sa uistili, že žiadny nepredstavuje bezprostredné nebezpečenstvo pre našu planétu.

K 7. marcu bolo objavených asi 28 000 blízko-zemských asteroidov, z ktorých asi 1 000 malo priemer viac ako kilometer.

Dopady asteroidov môžu znieť ako niečo zo sci-fi, ale je to realita, môžu sa vyskytnúť a aj sa reálne vyskytujú. Napríklad v roku 2013 nad oblohou v Čeľabinsku v Rusku explodovala vesmírna skala o veľkosti zhruba domu, pričom sa uvoľnila energia zodpovedajúca 440 000 tonám TNT a vytvorila sa rázová vlna, ktorá vybila okná s rozlohou viac ako 300 štvorcových kilometrov. Viac ako 1600 ľudí utrpelo zranenia, väčšinou v dôsledku rozbitého skla.

V roku 2021 NASA spustila test dvojitého presmerovania asteroidov DART – Double Asteroid Redirection Test, aby otestovala technológiu, ktorá by mohla byť schopná zmeniť trajektóriu nebezpečného asteroidu.

Zdroj: Newsweek

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NEWS

Meta pridáva novú sekciu pre bezpečnosť novinárov na svojej platforme: Ako pomôže poskytnúť návody a rady pre online bezpečnosť práce novinárov na Facebooku?

Published

on

Meta, ktorá je materskou spoločnosťou Facebooku a zodpovedá za jeho produkty, uviedla novú sekciu zameranú na bezpečnosť pre novinárov na svojej platforme. Nová sekcia bude poskytovať návody a tipy pre novinárov, ako sa ochrániť pred online hrozbami a zlepšiť svoju bezpečnosť pri práci na Facebooku.

Podľa Social Media Today, nová sekcia zahŕňa návody na zabezpečenie účtu, ovládanie súkromia a správu obsahu. Sekcia bude tiež obsahovať odkazy na externé zdroje a organizácie, ktoré ponúkajú podrobné návody a služby na ochranu novinárov online.

Novinári sú často vystavení rôznym rizikám pri výkone svojich povinností, vrátane online hrozieb, ako sú útoky hackerov, phishing a šírenie dezinformácií. Vytvorením tejto novej sekcie na platforme Meta sa spoločnosť snaží zlepšiť bezpečnosť a podporiť novinárov v práci.

Meta sa v poslednej dobe snaží zlepšiť svoje bezpečnostné opatrenia a zvýšiť dôveru používateľov v platformu. Spoločnosť napríklad uviedla novú funkciu, ktorá umožňuje používateľom sledovať, ako ich osobné údaje sú používané a zdieľané na platforme.

Toto sú dôležité kroky v zlepšovaní bezpečnosti a dôvery v sociálne médiá a poskytujú používateľom nástroje na ochranu svojich účtov a dát. Nová sekcia zameraná na bezpečnosť pre novinárov je ďalším krokom Meta v zabezpečení bezpečného a spoľahlivého prostredia pre všetkých používateľov.

Zdroj: Social Media Today „Meta adds new safety resource section for journalists.“ Retrieved from https://www.socialmediatoday.com/

Continue Reading

Social media

YouTube mení svoje heslo na ‚Make America Watch Again‘: Donald Trump sa vracia na obrazovky

Published

on

Trump spat na Youtube

V januári 2021 boli účty exprezidenta Donalda Trumpa na sociálnych médiách, vrátane jeho kanála na YouTube, zablokované počas impeachementu, kedy bol obvinený z podnecovania k povojnovej násilnosti počas zvolenia nového prezidenta. Po niekoľkomesačnom obmedzení si však YouTube zmenil svoje rozhodnutie a umožnil Donaldovi Trumpovi vrátiť sa na platformu.

Podľa Mashable, YouTube informoval verejnosť, že rozhodnutie bolo urobené po zhodnotení aktuálnej situácie a konzultácii s odborníkmi na slobodu prejavu. YouTube však zdôraznil, že ak Donal Trump poruší podmienky používania platformy, bude jeho účet opäť pozastavený.

Vzhľadom na to, že Trumpova podpora zahrňovala aj extrémistické a nepravdivé názory, rozhodnutie YouTube vyvolalo diskusie o tom, či by mali sociálne médiá zaujímať politické stanoviská a ak áno, akým spôsobom by to malo byť uplatňované.

Sociálne médiá sa stretávajú s rozhodnutiami, ktoré sa týkajú rovnováhy medzi slobodou prejavu a ochranou pred šírením nebezpečných informácií a názorov. Niektoré platformy sa snažia riešiť túto problematiku vytváraním nových politík a pravidiel pre používateľov, aby zabezpečili bezpečné a zodpovedné prostredie.

V prípade Donalda Trumpa sa však zdá, že YouTube sa rozhodol znova ho povoliť na platformu, s určitými opatreniami na zabezpečenie ochrany pred nevhodným obsahom. Toto rozhodnutie ukazuje, že diskusie o slobode prejavu a zodpovednosti sú stále aktuálne a spoločnosti budú musieť hľadať spôsoby, ako tieto záležitosti riešiť v budúcnosti.

Zdroj: Mashable. „YouTube reinstates Donald Trump’s channel.“ Retrieved from https://mashable.com/article/

Continue Reading

Social media

Hacker z Twitteru si prilepši,nakúpil si na účet Elona Muska a Baracka Obamu

Published

on

Twitter

V posledných rokoch sa stalo bežným javom, že podvodníci sa snažia získať prístup k osobným účtom používateľov sociálnych médií, ktoré následne využívajú na šírenie nepravdivých správ, phishingové útoky alebo dokonca na podvodné aktivity. V júli 2020 sa podarilo niekoľkým hackerom získať prístup k účtom niekoľkých vplyvných osobností na Twitteri a využiť ich na šírenie podvodných správ.

Tento incident bol rýchlo identifikovaný a hackeri boli zadržaní. Podľa Mashable sa však nedávno ukázalo, že jeden z hackerov využil získané peniaze na nákup drahého Macbooku a iných luxusných predmetov.

Podľa správ bola suma, ktorú hacker získal, veľmi vysoká, pretože využil účty niekoľkých vplyvných osobností, vrátane Elona Muska a Baracka Obamu. Účty boli použité na vydávanie sa za tieto osobnosti a vyzývanie ľudí, aby im poslali bitcoiny.

Hacker sa snažil skryť svoju stopu tým, že prechádzal cez niekoľko virtuálnych sietí a používal falošné údaje, aby zakryl svoju identitu. Avšak vďaka spolupráci medzi federálnymi agentúrami a spoločnosťou Twitter sa mu podarilo zistiť jeho identitu a zadržať ho.

Podobné incidenty sú dôvodom, prečo by mali používatelia sociálnych médií chrániť svoje účty a nezdieľať citlivé informácie. Je dôležité používať silné heslá, dvojfaktorovú autentifikáciu a vyhýbať sa klikaniu na podozrivé odkazy.

Zdroj: Mashable. (2022, February 23). „One of the Twitter hackers used the stolen money to buy a MacBook.“ Retrieved from https://mashable.com

Continue Reading

Hot