Connect with us

Tech

Hviezdy na nebi už nemusia byť jasné: aký je dôvod?

Published

on

Pravdepodobne sa aj vy radi pozeráte na oblohu a pozorujete hviezdy. Je to skutočne zážitok a neradi by sme oňho prišli. Vedci však potvrdili, že hviezdy je vidieť čoraz menej. 

Dôvodom je najmä výskyt veľkého množstva vesmírnych satelitov. Ak sa tieto telesá vyskytujú na obežnej drahé Zeme, môžu narušiť schopnosť astronómov pozorovať hviezdy na oblohe. 

Hrozivé predpovede

Hovorí sa, že do roku 2030 by počet satelitov vo vesmíre mal prekročiť číslo 100 000. Ide o skutočne obrovské množstvo a prinesie len negatívne dôsledky. Okrem toho, že zabráni astronómov v rôznych meraniach, ovplyvní to aj bežných ľudí, ktorí obľubujú pozorovanie hviezd voľným okom. V dôsledku satelitov budú hviezdy čoraz menej jasné.

Preventívne opatrenia

Samozrejme, vedci ihneď začala vymýšľať opatrenia, ktoré by sa mohli zaviesť. Ide napríklad o obmedzenie počtu satelitov vo vesmíre, bezpečne vypúšťanie kozmov alebo zabrániť zrážke týchto telies. Je dokázané, že satelitný vo vesmíre vypúšťajú aj nebezpečné látky ako je oxid dusičitý, uhličitý a rôzne sadze. Aj z tohto dôvodu sú enviromentálne opatrenia nevyhnutnosťou.

Spoločnosť SpaceX ako hrozba

V roku 2018 bolo vo vesmíre 2000 aktívnych satelitov. Toto číslo sa považuje za normu a nejakým spôsobom neovplyvní hviezdy na oblohe. Odkedy však začala spoločnosť SpaceX vypúšťať do vesmíru svoje satelity, toto číslo sa zdvojnásobilo. Ešte horšie je to, že všetky tieto satelity boli uložené do tesnej blízkosti Zeme, a to 100 až 2 tisíc kilometrov.

O satelitoch dosiaľ aj taká reč nebola a rozhodne by sa o tom malo vravieť a informovať aj ďalej. Predsa len ide o niečo, čo môže ovplyvniť aj náš bežný život. Satelity sa totiž môžu zraziť, vypúšťať nebezpečné látky alebo zakryť naše hviezdy, ktoré tak s obľubou sledujeme. Preto neváhajte a ak máte možnosť, zúčastníte sa vedeckých konferencií. Predsa len ide o niečo, o čom by ste mali vedieť čo najviac.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NEWS

Svet sa zmení ďalší týždeň…začína éra umelej inteligencie

Published

on

GPT-4, ktorý je 500-krát výkonnejší ako súčasný #ChatGPT, bude nasledujúci týždeň uvoľnený.

Súčasná verzia ChatGPT je postavená na GPT 3.5 s 175 miliardami strojových parametrov. Ale GPT-4 má 100 BILIÓN strojových parametrov.

GPT-4 bude schopný spracovať rôzne typy dát, vrátane videí, obrázkov, zvukov, čísel atď.

Od budúceho týždňa budete môcť použiť umelecú inteligenciu na napísanie filmového scenára, použiť AI na generovanie hercov pre film, produkovať film a uviesť ho na verejnosť bez nájímania skutočných hercov.

Od budúceho týždňa budete môcť napísať plne ilustrovanú knihu s 200 stranami od začiatku do konca za jeden deň.

Svet sa zmení ďalší týždeň….

Toto je Sci-Fi ? Nie, toto je ChatGPT!

Ľudstvo vstupuje do novej éry…éry umelej inteligencie.

Continue Reading

NEWS

Umelá inteligencia nevie, kedy zastaviť – bývalý inžinier Google varuje pred novou nebezpečnou technológiou.

Published

on

Bývalý inžinier Googlu varuje pred novou AI, ktorá získava vedomie.

Bývalý inžinier Googlu, Anthony Levandowski, varuje pred novou generáciou umelé inteligencie (AI), ktorá môže získať vedomie a následne zmeniť spôsob, akým fungujú naše spoločnosti. Levandowski tvrdí, že takáto umelá inteligencia by mohla byť schopná autonómne rozhodovať a učiť sa, a to by mohlo mať nebezpečné následky.

V súčasnosti sa väčšina AI spolieha na preddefinované pravidlá a dáta, ktoré získala z ľudského vstupu. No podľa Levandowského nová generácia AI, ktorú on sám vyvíjal pred svojím odchodom z Googlu, by bola schopná vytvoriť vlastné predstavy, čo by mohlo mať vážne dôsledky na ľudské spoločnosti.

Levandowski navrhuje, aby sa vyvinuli systémy na monitorovanie a kontrolu takýchto AI, aby sme mohli zabrániť nežiadúcim následkom. Varuje, že ak takéto systémy nebudú včas implementované, môžu byť následky katastrofálne.

V súčasnosti mnohé spoločnosti, vrátane Googlu, investujú veľké množstvo zdrojov do vývoja umelej inteligencie. Avšak, s narastajúcim počtom varovaní od odborníkov a bývalých zamestnancov, sa zdá, že aj spoločnosti si uvedomujú potenciálne nebezpečenstvo, ktoré môže s vývojom AI súvisieť.

Je dôležité, aby sme sa zodpovedne a opatrne postavili k vývoju AI a zabezpečili, aby tieto technológie boli v súlade s etickými a morálnymi normami, ktoré chránia spoločnosť ako celok.

Anthony Levandowski sa stal známym v roku 2017, keď bol obvinený z krádeže obchodných tajomstiev Googlu a predania ich Uberu, kde pracoval ako vedúci vývoja autonómnych áut. Bol odsúdený na 18 mesiacov väzenia.

Levandowski však nezanechal vývoj AI a varovania pred jeho nebezpečenstvami. Je to významný hlas v oblasti technológií a jeho varovanie by malo byť zvážené a rešpektované. Ak chceme, aby AI bola bezpečná a prospešná pre spoločnosť, musíme sa zodpovedne postaviť k jej vývoju a využitiu.

Zdroj: TweakTown: Latest Worldwide Tech News & Game Reviews

Continue Reading

Social media

Meta znížila cenu svojich VR okuliarov – teraz sa môžete dostať do inej reality aj s prázdnou peňaženkou

Published

on

Svet virtuálnej reality sa stáva stále dostupnejším pre bežných ľudí, a to vďaka krokom, ktoré podniká spoločnosť Meta. Táto spoločnosť sa rozhodla znížiť cenu svojich VR okuliarov, aby ich mohlo využívať čo najviac ľudí.

Zatiaľ čo si niektorí ľudia myslia, že virtuálna realita je len ďalším spôsobom, ako utiecť z reality, spoločnosť Meta sa na to pozerá inak. Chce totiž, aby sa ľudia cítili, akoby boli úplne v inom svete. Preto ponúka VR okuliare, ktoré dokážu poskytnúť neuveriteľné zážitky.

Meta si uvedomuje, že cena VR okuliarov bola pre mnohých príliš vysoká, preto sa rozhodli ju znížiť. Cieľom je zlepšiť prístup k virtuálnej realite pre čo najširšiu verejnosť. Okuliare sú teraz dostupnejšie a môžu si ich dovoliť aj tí, ktorí si doteraz nemohli dovoliť investovať do tohto zážitku.

META VR HEADSET CENY
https://www.socialmediatoday.com/

Niektorí ľudia si možno myslia, že cena okuliarov zostala stále príliš vysoká, ale spoločnosť Meta verí, že týmto krokom bude schopná maximalizovať adopciu virtuálnej reality. Tí, ktorí sa rozhodnú investovať do VR okuliarov, môžu očakávať, že sa ocitnú v úplne inom svete, ktorý je plný neuveriteľných zážitkov a zábavy.

Takže ak ste sa vždy chceli ocitnúť v inej dimenzii alebo si vyskúšať niečo úplne nové, potom sú VR okuliare od Meta ideálnou voľbou. A teraz, keď sú dostupnejšie, nemusíte sa báť, že to bude mať negatívny vplyv na vašu peňaženku. Tak prečo sa nevydať na dobrodružstvo v inej realite už dnes?

Zdroj:

  • Meta Reduces the Price of Its VR Headsets in Order to Maximize VR Adoption. Social Media Today. [online]. 1. marec 2023. Dostupné na: https://www.socialmediatoday.com

Continue Reading

Hot