Connect with us

NEWS

Mark Zuckerberg pohrozil, že v Európe vypne Facebook a Instagram!

Published

on

Koniec Facebooku a Instagramu v Európe?

V siahodlhej výročnej správe pre komisiu pre cenné papiere a burzu, ktorú spoločnosť Meta podala vo štvrtok (predtým známej ako Facebook), je jedna prekvapivá veta, ktorá pripúšťa scenár, v ktorom by spoločnosť Meta mohla úplne prestať prevádzkovať Instagram a Facebook v Európe.

„Áno, čítate správne žiadny Instagram a Facebook pre Európanov.“

Problémom sú európske nariadenia o osobných údajoch a teda GDPR, ktoré spoločnosti Meta bránia posielať údaje Európanov na americké servre. Meta v zásade hovorí, že schopnosť spracovávať používateľské údaje medzi krajinami je kľúčová pre jej podnikanie z prevádzkového hľadiska aj pre cielenie reklamy. Európske zákony určené na ochranu súkromia používateľov uchovávaním údajov používateľov v rámci jurisdikcie EÚ zrušili platnosť predchádzajúcich systémov. Keďže Meta nebola schopná dosiahnuť nové dohody o zdieľaní údajov, hrozí, že s Facebookom a Instagramom odíde z kontinentu.

„​Ak nedokážeme prenášať údaje medzi krajinami a regiónmi, v ktorých pôsobíme, alebo ak máme obmedzené zdieľanie údajov medzi našimi produktami a službami, môže to ovplyvniť našu schopnosť poskytovať naše služby a spôsob, akým ich poskytujeme. Naše služby, alebo naša schopnosť cieliť reklamy,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosť Meta.

Meta potom objasňuje, že si myslí, že bude schopná dosiahnuť nové dohody v roku 2022, ale ak sa tak nestane, „pravdepodobne nebudeme môcť ponúkať množstvo našich najvýznamnejších produktov a služieb, vrátane Facebooku a Instagramu v Európe. „

Tejto vete moc neveríme a myslíme si, že ide len o tlak vyvíjaný spoločnosťou Meta na európske inštitúcie pre vybudovanie si lepšieho rokovacieho postavenia pri uzatváraní novej dohody o spracovaní a posielaní osobných údajov za oceán. V prípade, že by spoločnosť stiahla svoje najhlavnejšie produkty z EÚ, znamenalo by to miliardové straty a taktiež pravdepodobne veľký prepad akcií nielen spoločnosti Meta na burze.

Mark, akú hru to hráš?

Zdroj: Mashable Image: JOHN THYS / Contributor / Getty Images

NEWS

Meta pridáva novú sekciu pre bezpečnosť novinárov na svojej platforme: Ako pomôže poskytnúť návody a rady pre online bezpečnosť práce novinárov na Facebooku?

Published

on

Meta, ktorá je materskou spoločnosťou Facebooku a zodpovedá za jeho produkty, uviedla novú sekciu zameranú na bezpečnosť pre novinárov na svojej platforme. Nová sekcia bude poskytovať návody a tipy pre novinárov, ako sa ochrániť pred online hrozbami a zlepšiť svoju bezpečnosť pri práci na Facebooku.

Podľa Social Media Today, nová sekcia zahŕňa návody na zabezpečenie účtu, ovládanie súkromia a správu obsahu. Sekcia bude tiež obsahovať odkazy na externé zdroje a organizácie, ktoré ponúkajú podrobné návody a služby na ochranu novinárov online.

Novinári sú často vystavení rôznym rizikám pri výkone svojich povinností, vrátane online hrozieb, ako sú útoky hackerov, phishing a šírenie dezinformácií. Vytvorením tejto novej sekcie na platforme Meta sa spoločnosť snaží zlepšiť bezpečnosť a podporiť novinárov v práci.

Meta sa v poslednej dobe snaží zlepšiť svoje bezpečnostné opatrenia a zvýšiť dôveru používateľov v platformu. Spoločnosť napríklad uviedla novú funkciu, ktorá umožňuje používateľom sledovať, ako ich osobné údaje sú používané a zdieľané na platforme.

Toto sú dôležité kroky v zlepšovaní bezpečnosti a dôvery v sociálne médiá a poskytujú používateľom nástroje na ochranu svojich účtov a dát. Nová sekcia zameraná na bezpečnosť pre novinárov je ďalším krokom Meta v zabezpečení bezpečného a spoľahlivého prostredia pre všetkých používateľov.

Zdroj: Social Media Today „Meta adds new safety resource section for journalists.“ Retrieved from https://www.socialmediatoday.com/

Continue Reading

Social media

YouTube mení svoje heslo na ‚Make America Watch Again‘: Donald Trump sa vracia na obrazovky

Published

on

Trump spat na Youtube

V januári 2021 boli účty exprezidenta Donalda Trumpa na sociálnych médiách, vrátane jeho kanála na YouTube, zablokované počas impeachementu, kedy bol obvinený z podnecovania k povojnovej násilnosti počas zvolenia nového prezidenta. Po niekoľkomesačnom obmedzení si však YouTube zmenil svoje rozhodnutie a umožnil Donaldovi Trumpovi vrátiť sa na platformu.

Podľa Mashable, YouTube informoval verejnosť, že rozhodnutie bolo urobené po zhodnotení aktuálnej situácie a konzultácii s odborníkmi na slobodu prejavu. YouTube však zdôraznil, že ak Donal Trump poruší podmienky používania platformy, bude jeho účet opäť pozastavený.

Vzhľadom na to, že Trumpova podpora zahrňovala aj extrémistické a nepravdivé názory, rozhodnutie YouTube vyvolalo diskusie o tom, či by mali sociálne médiá zaujímať politické stanoviská a ak áno, akým spôsobom by to malo byť uplatňované.

Sociálne médiá sa stretávajú s rozhodnutiami, ktoré sa týkajú rovnováhy medzi slobodou prejavu a ochranou pred šírením nebezpečných informácií a názorov. Niektoré platformy sa snažia riešiť túto problematiku vytváraním nových politík a pravidiel pre používateľov, aby zabezpečili bezpečné a zodpovedné prostredie.

V prípade Donalda Trumpa sa však zdá, že YouTube sa rozhodol znova ho povoliť na platformu, s určitými opatreniami na zabezpečenie ochrany pred nevhodným obsahom. Toto rozhodnutie ukazuje, že diskusie o slobode prejavu a zodpovednosti sú stále aktuálne a spoločnosti budú musieť hľadať spôsoby, ako tieto záležitosti riešiť v budúcnosti.

Zdroj: Mashable. „YouTube reinstates Donald Trump’s channel.“ Retrieved from https://mashable.com/article/

Continue Reading

Social media

Hacker z Twitteru si prilepši,nakúpil si na účet Elona Muska a Baracka Obamu

Published

on

Twitter

V posledných rokoch sa stalo bežným javom, že podvodníci sa snažia získať prístup k osobným účtom používateľov sociálnych médií, ktoré následne využívajú na šírenie nepravdivých správ, phishingové útoky alebo dokonca na podvodné aktivity. V júli 2020 sa podarilo niekoľkým hackerom získať prístup k účtom niekoľkých vplyvných osobností na Twitteri a využiť ich na šírenie podvodných správ.

Tento incident bol rýchlo identifikovaný a hackeri boli zadržaní. Podľa Mashable sa však nedávno ukázalo, že jeden z hackerov využil získané peniaze na nákup drahého Macbooku a iných luxusných predmetov.

Podľa správ bola suma, ktorú hacker získal, veľmi vysoká, pretože využil účty niekoľkých vplyvných osobností, vrátane Elona Muska a Baracka Obamu. Účty boli použité na vydávanie sa za tieto osobnosti a vyzývanie ľudí, aby im poslali bitcoiny.

Hacker sa snažil skryť svoju stopu tým, že prechádzal cez niekoľko virtuálnych sietí a používal falošné údaje, aby zakryl svoju identitu. Avšak vďaka spolupráci medzi federálnymi agentúrami a spoločnosťou Twitter sa mu podarilo zistiť jeho identitu a zadržať ho.

Podobné incidenty sú dôvodom, prečo by mali používatelia sociálnych médií chrániť svoje účty a nezdieľať citlivé informácie. Je dôležité používať silné heslá, dvojfaktorovú autentifikáciu a vyhýbať sa klikaniu na podozrivé odkazy.

Zdroj: Mashable. (2022, February 23). „One of the Twitter hackers used the stolen money to buy a MacBook.“ Retrieved from https://mashable.com

Continue Reading

Hot