Connect with us

Tech

Metaverse – čaká nás virtuálna revolúcia?

Published

on

Ak sa zaujímate o vedu a techniku, zrejme ste už zaregistrovali pojem ,,metaverse“. Ten je v posledných mesiacoch veľmi skloňovaný predovšetkým v súvislosti s bývalým Facebookom, ktorý sa tematicky premenoval na ,,Meta“. Na začiatok si však musíme ujasniť, že Meta (Facebook) či Mark Zuckerberg metaverse nevymysleli a dokonca nejde ani o žiadnu novinku. Čo to teda je?

Čo je to Metaverse?

Metaverse je pojem, ktorý vystihuje virtuálnu realitu, svet, vesmír. Tieto veci však už zopár rokov poznáme, sú v plnej prevádzke a prvé zmienky o ich vizualizácií a dizajnovaní siahajú až do 90. rokov minulého storočia. S virtuálnym svetom sa dnes môžeme stretnúť napríklad v hrách ako je Roblox či Minecraft, s virtuálnou realitou zase pomocou headsetov, ktoré vás prenesú priamo do diania ľubovolnej podporovanej hry či videa. V čom však spočíva virtuálna revolúcia, ktorá nás čaká?

Rozdiel medzi tým čo poznáme dnes a tým čo chce priniesť Mark Zuckerberg so svojím tímom Meta, ktorá mimochodom aktuálne zamestnáva cca 60 000 ľudí venujúcich sa primárne len tejto problematike, je globalizácia. Všetky vyššie menované virtuálne reality a svety totižto fungujú len v konkrétnej hre, kde majú obmedzené možnosti a sú budované poväčšinou jedným štúdiom a firmou. Projekt metaverse od spoločnosti Meta má však za cieľ vytvoriť globálny systém prepojený naprieč všetkými sociálny sieťami, podporovaný virtuálnou aj rozšírenou realitou, ktorá nám má priniesť úplne iný zážitok z internetu a doslova vytvoriť vesmír, v ktorom môžeme prežívať takmer celý náš život.

Web 3.0 a virtuálna revolúcia

Blíži sa nám realizácia virtuálnej revolúcie, ktorá navždy zmení naše pôsobenie na internete. Aby ste mali lepšiu predstavu čo konkrétne to znamená, musíme sa pozrieť späť do minulosti. Ako Web 1.0 môžeme označiť 90. roky a začiatok internetu, na ktorom sa nachádzalo len zopár statických stránok. Nové milénium nám prinieslo Web 2.0, ktorý nastolil trend sociálnych sietí a projektov ako Facebook, Instagram či YouTube. Vďaka ním tu máme interaktívny obsah, ku ktorému môže každý návštevník prispievať. Web 3.0 by mal nastoliť éru technológie blockchain a svet kombinovaný s virtuálnou realitou, rozšírenou realitou a decentralizovanými peniazmi vo forme tokenov.

Život po nastolení Webu 3.0 v praxi

Viete si dnes predstaviť život bez sociálnych sietí? Verím, že niektorí z vás si povedia ,,bez problémov“, pretože predsa nie ste ,,egocentrici“ pridávajúci 10 selfies za deň. Medzi sociálne siete však treba rátať aj YouTube, na ktorom počúvate vaše obľúbené piesne, Twitch, na ktorom sledujete konferenciu vašej obľúbenej značky a dokonca aj Gmail či Skype, kde komunikujete v práci. To znamená, že moderný aktívny človek sa v roku 2021 zaobíde bez sociálnych sietí len veľmi ťažko.

Kde sa vidíte o 5 rokov? IT vizionári v tom majú jasno. Tak ako nás pohltil Web 2.0 sociálnymi sieťami, takisto nás pohltí Web 3.0. Manuálnu prácu bude čoraz viacej nahrádzať zarábanie na nehmotných veciach vo virtuálnom svete, čo bude podporené priemyselnou revolúciou a robotmi. Socializácia bude taktiež prebiehať vo virtuálnej realite, čo je aktuálne podporené pandémiou. Pracovné pohovory, porady a online vyučovanie nebudú prebiehať na Zoome pomocou webkamery, ale vo virtuálnej zasadačke, kde bude prítomný váš avatar, ktorého budete ovládať všetkými zmyslami. Fiat meny (eurá, doláre, koruny) budú už len v offline svete (ak vôbec). V online svete sa bude podľa mnohých odborníkov zarábať, ale aj platiť už len v digitálnych tokenoch (kryptomenách).

Víziou metaverse projektu od Meta je spojiť sa s ďalšími veľmocami ako je Microsoft, Epic Games či Nintendo a vyvinúť špeciálny headset pre virtuálnu realitu a okuliare pre rozšírenú realitu, ktoré budú finančne dostupné pre všetkých. Tieto zariadenia budeme využívať na každodenný život. Ich virtuálny svet bude globálny a prepojený naprieč celým internetom a každý užívateľ bude mať svojho avatara, svoj vlastný virtuálny byt a pohybovať sa po virtuálnom priestore, kde môže pracovať, nakupovať, stretávať sa s priateľmi a vykonávať nespočetne množstvo aktivít.

Aké riziká môže Web 3.0 priniesť?

Samozrejme tak ako výhody a lákadlá je treba uviesť aj riziká a strašiaky, aby sme si mohli vytvoriť objektívny názor. Facebook už v minulosti čelil viacerým obvineniam s nelegálnym a nemorálnym spracúvaním osobných údajov. Pri používaní headseatu dostane tento fakt úplne iný rozmer. Medzi ďalšie výkričníky patria rôzne vírusy či spamboti, alebo šírenie nelegálneho obsahu. Všetky tieto veci sa celkom s istotou znásobia a tak môžeme miesto nekonečnej slobody očakávať na Webe 3.0 skôr extrémne prísne pravidlá a kontroly.

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Apple priznalo investovanie do metaverse, pracujú na vlastnom VR headsete? - MakeMyDay

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NEWS

Svet sa zmení ďalší týždeň…začína éra umelej inteligencie

Published

on

GPT-4, ktorý je 500-krát výkonnejší ako súčasný #ChatGPT, bude nasledujúci týždeň uvoľnený.

Súčasná verzia ChatGPT je postavená na GPT 3.5 s 175 miliardami strojových parametrov. Ale GPT-4 má 100 BILIÓN strojových parametrov.

GPT-4 bude schopný spracovať rôzne typy dát, vrátane videí, obrázkov, zvukov, čísel atď.

Od budúceho týždňa budete môcť použiť umelecú inteligenciu na napísanie filmového scenára, použiť AI na generovanie hercov pre film, produkovať film a uviesť ho na verejnosť bez nájímania skutočných hercov.

Od budúceho týždňa budete môcť napísať plne ilustrovanú knihu s 200 stranami od začiatku do konca za jeden deň.

Svet sa zmení ďalší týždeň….

Toto je Sci-Fi ? Nie, toto je ChatGPT!

Ľudstvo vstupuje do novej éry…éry umelej inteligencie.

Continue Reading

NEWS

Umelá inteligencia nevie, kedy zastaviť – bývalý inžinier Google varuje pred novou nebezpečnou technológiou.

Published

on

Bývalý inžinier Googlu varuje pred novou AI, ktorá získava vedomie.

Bývalý inžinier Googlu, Anthony Levandowski, varuje pred novou generáciou umelé inteligencie (AI), ktorá môže získať vedomie a následne zmeniť spôsob, akým fungujú naše spoločnosti. Levandowski tvrdí, že takáto umelá inteligencia by mohla byť schopná autonómne rozhodovať a učiť sa, a to by mohlo mať nebezpečné následky.

V súčasnosti sa väčšina AI spolieha na preddefinované pravidlá a dáta, ktoré získala z ľudského vstupu. No podľa Levandowského nová generácia AI, ktorú on sám vyvíjal pred svojím odchodom z Googlu, by bola schopná vytvoriť vlastné predstavy, čo by mohlo mať vážne dôsledky na ľudské spoločnosti.

Levandowski navrhuje, aby sa vyvinuli systémy na monitorovanie a kontrolu takýchto AI, aby sme mohli zabrániť nežiadúcim následkom. Varuje, že ak takéto systémy nebudú včas implementované, môžu byť následky katastrofálne.

V súčasnosti mnohé spoločnosti, vrátane Googlu, investujú veľké množstvo zdrojov do vývoja umelej inteligencie. Avšak, s narastajúcim počtom varovaní od odborníkov a bývalých zamestnancov, sa zdá, že aj spoločnosti si uvedomujú potenciálne nebezpečenstvo, ktoré môže s vývojom AI súvisieť.

Je dôležité, aby sme sa zodpovedne a opatrne postavili k vývoju AI a zabezpečili, aby tieto technológie boli v súlade s etickými a morálnymi normami, ktoré chránia spoločnosť ako celok.

Anthony Levandowski sa stal známym v roku 2017, keď bol obvinený z krádeže obchodných tajomstiev Googlu a predania ich Uberu, kde pracoval ako vedúci vývoja autonómnych áut. Bol odsúdený na 18 mesiacov väzenia.

Levandowski však nezanechal vývoj AI a varovania pred jeho nebezpečenstvami. Je to významný hlas v oblasti technológií a jeho varovanie by malo byť zvážené a rešpektované. Ak chceme, aby AI bola bezpečná a prospešná pre spoločnosť, musíme sa zodpovedne postaviť k jej vývoju a využitiu.

Zdroj: TweakTown: Latest Worldwide Tech News & Game Reviews

Continue Reading

Social media

Meta znížila cenu svojich VR okuliarov – teraz sa môžete dostať do inej reality aj s prázdnou peňaženkou

Published

on

Svet virtuálnej reality sa stáva stále dostupnejším pre bežných ľudí, a to vďaka krokom, ktoré podniká spoločnosť Meta. Táto spoločnosť sa rozhodla znížiť cenu svojich VR okuliarov, aby ich mohlo využívať čo najviac ľudí.

Zatiaľ čo si niektorí ľudia myslia, že virtuálna realita je len ďalším spôsobom, ako utiecť z reality, spoločnosť Meta sa na to pozerá inak. Chce totiž, aby sa ľudia cítili, akoby boli úplne v inom svete. Preto ponúka VR okuliare, ktoré dokážu poskytnúť neuveriteľné zážitky.

Meta si uvedomuje, že cena VR okuliarov bola pre mnohých príliš vysoká, preto sa rozhodli ju znížiť. Cieľom je zlepšiť prístup k virtuálnej realite pre čo najširšiu verejnosť. Okuliare sú teraz dostupnejšie a môžu si ich dovoliť aj tí, ktorí si doteraz nemohli dovoliť investovať do tohto zážitku.

META VR HEADSET CENY
https://www.socialmediatoday.com/

Niektorí ľudia si možno myslia, že cena okuliarov zostala stále príliš vysoká, ale spoločnosť Meta verí, že týmto krokom bude schopná maximalizovať adopciu virtuálnej reality. Tí, ktorí sa rozhodnú investovať do VR okuliarov, môžu očakávať, že sa ocitnú v úplne inom svete, ktorý je plný neuveriteľných zážitkov a zábavy.

Takže ak ste sa vždy chceli ocitnúť v inej dimenzii alebo si vyskúšať niečo úplne nové, potom sú VR okuliare od Meta ideálnou voľbou. A teraz, keď sú dostupnejšie, nemusíte sa báť, že to bude mať negatívny vplyv na vašu peňaženku. Tak prečo sa nevydať na dobrodružstvo v inej realite už dnes?

Zdroj:

  • Meta Reduces the Price of Its VR Headsets in Order to Maximize VR Adoption. Social Media Today. [online]. 1. marec 2023. Dostupné na: https://www.socialmediatoday.com

Continue Reading

Hot