Connect with us

NEWS

Skvelá novinka! Nanobubliny by mohli liečiť Covid19 a predchádzať súčasným a budúcim kmeňom SARS-CoV-2

Published

on

Vedci z Northwestern Medicine a The University of Texas MD Anderson Cancer Center v predklinických štúdiách identifikovali v krvi pacientov s COVID-19 prirodzené nanobubliny obsahujúce proteín ACE2 (evACE2). Zistili, že tieto nanočastice môžu blokovať infekciu kmeňmi SARS- Vírus CoV-2.

Proteín evACE2 môže v tele pôsobiť ako návnada pre rôzne kmene SARS Cov-2 a taktiež môže slúžiť ako liečivo. Vďaka tomuto proteínu vyvinie prirodzená ochrana v tele, ktorá bude slúžiť na prevenciu a liečbu súčasných a budúcich kmeňov SARS-CoV-2, inak povedané budúcich kmeňov koronavírusov, uviedli vedci.

Keď sa podarí tento skvelý objav pretaviť do medicínskeho produktu ako liečivo, môže byť veľkým prínosom pre ľudí, keďže pôjde o biologickú liečbu s minimálnou toxicitou. Povedané ľudskou rečou, nebude mať skoro žiadne vedľajšie účinky.

Štúdia je prvou, ktorá ukazuje, že proteíny evACE2 sú schopné bojovať proti novým variantom SARS-CoV-2 s rovnakou alebo lepšou účinnosťou ako blokovanie pôvodného kmeňa. Vedci zistili, že tieto nanobubliny evACE2 existujú v ľudskej krvi ako prirodzená antivírusová reakcia. Čím je ochorenie závažnejšie, tým vyššie sú hladiny evACE2 zistené v krvi pacienta.

Koniec celosvetovej pandémie Covid19?

Príspevok bol publikovaný v Nature Communications 20. januára.

„Kedykoľvek sa dostane do popredia nový zmutovaný kmeň SARS-CoV-2, pôvodná vakcína a terapeutické protilátky môžu stratiť silu, ako napríklad proti variantom alfa, beta, delta a najnovším omikrónovým variantom,“ povedal spoluautor štúdie Dr. Huiping Liu, spolupracovník. profesor farmakológie a medicíny na Northwestern University Feinberg School of Medicine a lekár severozápadnej medicíny. „Krása evACE2 je však jeho superschopnosti v blokovaní rôznych kmeňov koronavírusov, vrátane súčasného SARS-CoV-2 a dokonca aj budúcich koronavírusov SARS.“

„Naše štúdie na myšiach demonštrujú terapeutický potenciál evACE2 pri prevencii alebo blokovaní infekcie SARS-CoV-2, keď sa dostane do dýchacích ciest kvapôčkami,“ povedal Liu.

Proteíny evACE2 sú drobné lipidové (tukové) bublinky s veľkosťou nanočastíc, ktoré vyjadrujú proteín ACE2, ako lapače, na ktoré sa môže vírus chytiť. Tieto bubliny fungujú ako návnady na prilákanie vírusu SARS-CoV-2 od bunkového proteín ACE2, čo je spôsob, akým vírus infikuje bunky. Proteín evACE2 uchytí vírus namiesto klasického bunkového proteínu ACE2, čím mu zabráni vstúpiť do bunky. Akonáhle sa vírus zachytí, bude sa buď neškodne vznášať okolo, alebo ho odstráni naša imunitná bunka. V tomto bode už nemôže spôsobiť infekciu.

V podstate objavili spôsob, ako využiť túto prirodzenú obranu tela ako novú potenciálnu liečbu a prevenciu proti tomuto ničivému a vytrvalému vírusu.

Pandémia COVID-19 bola rozšírená po celom svete a sme napádaný neustále sa meniacim vírusom SARS-CoV-2. Jednou z najväčších výziev je pohyblivý cieľ patogénneho koronavírusu, a teda vírusu, ktorý neustále mutuje, neustále sa vyvíja do nových kmeňov. Tieto nové vírusové kmene obsahujú rôzne zmeny vo vírusovom spike proteíne s vysokou mierou infekčnosti a zvýšenými objavmi v dôsledku neefektívnosti vakcín a rezistencie voči terapeutickým monoklonálnym protilátkam.

„Je naliehavé identifikovať nové terapeutiká, “ povedal Liu. „Myslíme si, že evACE2 dokáže čeliť výzvam a bojovať proti širokému spektru kmeňom SARS-CoV-2 a budúcim novým koronavírusom“

Northwestern a MD Anderson majú patent na evACE2. Cieľom je spolupracovať s priemyselnými partnermi a vyvinúť evACE2 ako biologický terapeutický produkt, liek vo forme nosového spreja alebo injekčné terapeutiká na prevenciu a liečbu COVID-19. Liu a ďalší spoluautor, Deyu Fang z patológie v Northwestern, založili startup, spoločnosť Exomira, pod ktrou zaregistrovali patent a budú rozvíjať evACE2 ako terapeutikum.

Na tomto diele spolupracoval tím viac ako 30 autorov. Zahŕňajú štyroch hlavných spoluautorov Lamiaa El-Shennawy, Andrew Hoffmann a Nurmaa Dashzeveg, všetci z laboratória Liu v Northwestern, a Kathleen McAndrews z laboratória Raghu Kalluri Lab z MD Andersona. Významnou prácou prispeli k publikácii viacerí starší spoluautori, vrátane severozápadných kolegov Dr. Michael Ison (infekčné choroby), Yuan Luo (preventívna medicína), Alexis Demonbreun (farmakológia) a Daniel Batle (nefrológia a hypertenzia), Drs. Dominique Missiakas a Glenn Randall z University of Chicago Howard T. Ricketts Laboratory a Tujin Shi z Pacific Northwest National Laboratory.

Spoluprácu medzi Northwestern a M.D. Anderson podporila spoluautorka Valerie LeBleu, študentka MD/MBA na Feinberg a Kellogg School of Management a predtým odborná asistentka biológie rakoviny na MD Anderson.

Práca bola podporená Chicago Biomedical Consortium Accelerator Award; Program nových a znovu sa objavujúcich patogénov na Feinbergovej lekárskej fakulte Northwestern University; Národný onkologický ústav, fond Biobanka krvi; a Lyda Hill Philanthropies. Severozápadné oddelenia farmakológie a patológie; Inštitút klinických a translačných vied Severozápadnej univerzity; a Robert H. Lurie Comprehensive Cancer Center of Northwestern University tiež pomohli financovať prácu.

Zdroj: https://www.sciencedaily.com/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NEWS

Meta pridáva novú sekciu pre bezpečnosť novinárov na svojej platforme: Ako pomôže poskytnúť návody a rady pre online bezpečnosť práce novinárov na Facebooku?

Published

on

Meta, ktorá je materskou spoločnosťou Facebooku a zodpovedá za jeho produkty, uviedla novú sekciu zameranú na bezpečnosť pre novinárov na svojej platforme. Nová sekcia bude poskytovať návody a tipy pre novinárov, ako sa ochrániť pred online hrozbami a zlepšiť svoju bezpečnosť pri práci na Facebooku.

Podľa Social Media Today, nová sekcia zahŕňa návody na zabezpečenie účtu, ovládanie súkromia a správu obsahu. Sekcia bude tiež obsahovať odkazy na externé zdroje a organizácie, ktoré ponúkajú podrobné návody a služby na ochranu novinárov online.

Novinári sú často vystavení rôznym rizikám pri výkone svojich povinností, vrátane online hrozieb, ako sú útoky hackerov, phishing a šírenie dezinformácií. Vytvorením tejto novej sekcie na platforme Meta sa spoločnosť snaží zlepšiť bezpečnosť a podporiť novinárov v práci.

Meta sa v poslednej dobe snaží zlepšiť svoje bezpečnostné opatrenia a zvýšiť dôveru používateľov v platformu. Spoločnosť napríklad uviedla novú funkciu, ktorá umožňuje používateľom sledovať, ako ich osobné údaje sú používané a zdieľané na platforme.

Toto sú dôležité kroky v zlepšovaní bezpečnosti a dôvery v sociálne médiá a poskytujú používateľom nástroje na ochranu svojich účtov a dát. Nová sekcia zameraná na bezpečnosť pre novinárov je ďalším krokom Meta v zabezpečení bezpečného a spoľahlivého prostredia pre všetkých používateľov.

Zdroj: Social Media Today „Meta adds new safety resource section for journalists.“ Retrieved from https://www.socialmediatoday.com/

Continue Reading

Social media

YouTube mení svoje heslo na ‚Make America Watch Again‘: Donald Trump sa vracia na obrazovky

Published

on

Trump spat na Youtube

V januári 2021 boli účty exprezidenta Donalda Trumpa na sociálnych médiách, vrátane jeho kanála na YouTube, zablokované počas impeachementu, kedy bol obvinený z podnecovania k povojnovej násilnosti počas zvolenia nového prezidenta. Po niekoľkomesačnom obmedzení si však YouTube zmenil svoje rozhodnutie a umožnil Donaldovi Trumpovi vrátiť sa na platformu.

Podľa Mashable, YouTube informoval verejnosť, že rozhodnutie bolo urobené po zhodnotení aktuálnej situácie a konzultácii s odborníkmi na slobodu prejavu. YouTube však zdôraznil, že ak Donal Trump poruší podmienky používania platformy, bude jeho účet opäť pozastavený.

Vzhľadom na to, že Trumpova podpora zahrňovala aj extrémistické a nepravdivé názory, rozhodnutie YouTube vyvolalo diskusie o tom, či by mali sociálne médiá zaujímať politické stanoviská a ak áno, akým spôsobom by to malo byť uplatňované.

Sociálne médiá sa stretávajú s rozhodnutiami, ktoré sa týkajú rovnováhy medzi slobodou prejavu a ochranou pred šírením nebezpečných informácií a názorov. Niektoré platformy sa snažia riešiť túto problematiku vytváraním nových politík a pravidiel pre používateľov, aby zabezpečili bezpečné a zodpovedné prostredie.

V prípade Donalda Trumpa sa však zdá, že YouTube sa rozhodol znova ho povoliť na platformu, s určitými opatreniami na zabezpečenie ochrany pred nevhodným obsahom. Toto rozhodnutie ukazuje, že diskusie o slobode prejavu a zodpovednosti sú stále aktuálne a spoločnosti budú musieť hľadať spôsoby, ako tieto záležitosti riešiť v budúcnosti.

Zdroj: Mashable. „YouTube reinstates Donald Trump’s channel.“ Retrieved from https://mashable.com/article/

Continue Reading

Social media

Hacker z Twitteru si prilepši,nakúpil si na účet Elona Muska a Baracka Obamu

Published

on

Twitter

V posledných rokoch sa stalo bežným javom, že podvodníci sa snažia získať prístup k osobným účtom používateľov sociálnych médií, ktoré následne využívajú na šírenie nepravdivých správ, phishingové útoky alebo dokonca na podvodné aktivity. V júli 2020 sa podarilo niekoľkým hackerom získať prístup k účtom niekoľkých vplyvných osobností na Twitteri a využiť ich na šírenie podvodných správ.

Tento incident bol rýchlo identifikovaný a hackeri boli zadržaní. Podľa Mashable sa však nedávno ukázalo, že jeden z hackerov využil získané peniaze na nákup drahého Macbooku a iných luxusných predmetov.

Podľa správ bola suma, ktorú hacker získal, veľmi vysoká, pretože využil účty niekoľkých vplyvných osobností, vrátane Elona Muska a Baracka Obamu. Účty boli použité na vydávanie sa za tieto osobnosti a vyzývanie ľudí, aby im poslali bitcoiny.

Hacker sa snažil skryť svoju stopu tým, že prechádzal cez niekoľko virtuálnych sietí a používal falošné údaje, aby zakryl svoju identitu. Avšak vďaka spolupráci medzi federálnymi agentúrami a spoločnosťou Twitter sa mu podarilo zistiť jeho identitu a zadržať ho.

Podobné incidenty sú dôvodom, prečo by mali používatelia sociálnych médií chrániť svoje účty a nezdieľať citlivé informácie. Je dôležité používať silné heslá, dvojfaktorovú autentifikáciu a vyhýbať sa klikaniu na podozrivé odkazy.

Zdroj: Mashable. (2022, February 23). „One of the Twitter hackers used the stolen money to buy a MacBook.“ Retrieved from https://mashable.com

Continue Reading

Hot