Connect with us

NEWS

Vojna zúri aj v digitálnom a virtuálnom prostredí, aké následky majú kybernetické útoky?

Published

on

Ako iste viete, Európa sa po rokoch opäť ocitla vo vojne a Ukrajina v týchto dňoch čelí útokom zo strany Ruska. Vojna však v 21. storočí neprebieha už len v našom fyzickom svete – aj keď ten boj logicky vnímame najviac a má najhoršie dôsledky – ujmy na zdraví. Akú úlohu však zohrávajú kybernetické útoky a online priestor?

Vojna vo virtuálnom priestore, respektíve kroky v ňom, ktoré môžu vojnu ovplyvniť sú rôznorodého charakteru. Život bez mobilov a internetu si dnes už ani nevieme predstaviť a zrejme to nevedia ani Ruskí vojaci, pretože si podľa dostupných informácií pri invázií nevypli svoje smartphony a celý presun bol zaznamenaný na Google Mapách, kde sa práve kvôli obrneným vozidlám a tankom tvorili kolóny. Celý útok tak bol nepriamo ,,ohlásený“ ešte pred vypuknutím vojny. Aj toto je výdobytok 21. storočia, ktorý vojna pár rokov naspäť nepoznala a generáli zrejme svoje jednotky, ktoré si vo vrecku nechali zapnuté smartphony asi nepochvália. Okrem tejto maličkosti významne pomáhajú Ukrajine aj satelitné snímky, ktoré do detailu odhalia strategické polohy ruských jednotiek.

Poloha ruských tankov a vozidiel odhalená na satelitnom snímku, zdroj: twitter/Planet

Rusko zaútočilo aj v online priestore

Rusko sa na podobné výhody rozhodlo reagovať priamymi kybernetickými útokmi. Odborníci z Ukrajiny, USA a taktiež Izraelu sa zhodli, že náš východný sused momentálne zažíva najväčší počet najťažších DDoS útokov na svoje štátne weby za celú svoju históriu. Zhadzovanie štátnych webov má za následok chaos vo vnútroštátnych inštitúciach, ale taktiež v komunikácií so spojeneckými štátmi, preto má v modernej stratégií značné zastúpenie. Okrem toho však Ukrajina čelí kompletným výpadkom internetu, čo môže mať oveľa väčšie následky. Internet je totižto momentálne najväčší zdroj informácií, no predovšetkým priestor na komunikáciu medzi rodinami, preto môže jeho výpadok vyvolať obrovský chaos medzi civilistami.

Ukrajina a spojenci reagujú, pomáha aj Elon Musk

Ukrajina v reakcií na kybernetické útoky dostáva podporu od zahraničných štátnych inštitúcií, ale taktiež od mimovládnych zdrojov. Jedným z nich je napríklad aj Elon Musk, ktorý na základe žiadosti tamojšieho ministra poskytol pre Ukrajinu svoj nezávislý internet Starlink. Ďalšia mimovládna organizácia, ktorá poskytla pomocnú ruku, je skupina hackerov – Anonymous. Tí sa na oplátku taktiež rozhodli odstaviť vládne weby, no tie Ruské. Putinovi vyhlásili otvorenú vojnu a okrem vládnym webov zhodili taktiež jednu z najväčších ruských TV staníc – televíziu RT, ktorá podľa nich vysielala nepravdy a proruskú propagandu.

Menšie boje priebehajú aj v našich online priestoroch

Kybernetické útoky zažívame už aj v našich končinách. NAKA ohlásila, že začína kontrolovať všetky podozrivé účty, ktoré by mohli vojnu propagovať a podporovať. Ministerstvo vnútra zase varovalo pred online aktivitami ruských agentov. Česká republika sa rozhodla zhodiť niekoľko dezinformačných webov a o podobný počin sa naopak pokúsila aj protistrana. DDoS útoky totižto zaznamenali viaceré slovenské a české média vrátane Refresheru, Fontechu, Startitup či Seznamu a iných.

Virtuálny priestor môže slúžiť aj na podporu, nie len útoky

Na internete môžete nájsť množstvo zbierok a charít. Medzi nimi sa dajú nájsť aj kryptomenové peňaženky rôznych oddielov Ukrajinskej armády, na ktoré môžete poslať peňažnú podporu vo forme kryptomien. Okrem toho sa dajú nájsť aj rôzne NFT projekty, z ktorých zisk putuje taktiež na podporu Ukrajiny. Ak chcete pomôcť, pred poslaním podpory si však dobre overte či nejde o podvod.

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Kybernetická vojna = príležitosť na investovanie? Tipy pre vaše investičné portfólio - MakeMyDay

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NEWS

Meta pridáva novú sekciu pre bezpečnosť novinárov na svojej platforme: Ako pomôže poskytnúť návody a rady pre online bezpečnosť práce novinárov na Facebooku?

Published

on

Meta, ktorá je materskou spoločnosťou Facebooku a zodpovedá za jeho produkty, uviedla novú sekciu zameranú na bezpečnosť pre novinárov na svojej platforme. Nová sekcia bude poskytovať návody a tipy pre novinárov, ako sa ochrániť pred online hrozbami a zlepšiť svoju bezpečnosť pri práci na Facebooku.

Podľa Social Media Today, nová sekcia zahŕňa návody na zabezpečenie účtu, ovládanie súkromia a správu obsahu. Sekcia bude tiež obsahovať odkazy na externé zdroje a organizácie, ktoré ponúkajú podrobné návody a služby na ochranu novinárov online.

Novinári sú často vystavení rôznym rizikám pri výkone svojich povinností, vrátane online hrozieb, ako sú útoky hackerov, phishing a šírenie dezinformácií. Vytvorením tejto novej sekcie na platforme Meta sa spoločnosť snaží zlepšiť bezpečnosť a podporiť novinárov v práci.

Meta sa v poslednej dobe snaží zlepšiť svoje bezpečnostné opatrenia a zvýšiť dôveru používateľov v platformu. Spoločnosť napríklad uviedla novú funkciu, ktorá umožňuje používateľom sledovať, ako ich osobné údaje sú používané a zdieľané na platforme.

Toto sú dôležité kroky v zlepšovaní bezpečnosti a dôvery v sociálne médiá a poskytujú používateľom nástroje na ochranu svojich účtov a dát. Nová sekcia zameraná na bezpečnosť pre novinárov je ďalším krokom Meta v zabezpečení bezpečného a spoľahlivého prostredia pre všetkých používateľov.

Zdroj: Social Media Today „Meta adds new safety resource section for journalists.“ Retrieved from https://www.socialmediatoday.com/

Continue Reading

Social media

YouTube mení svoje heslo na ‚Make America Watch Again‘: Donald Trump sa vracia na obrazovky

Published

on

Trump spat na Youtube

V januári 2021 boli účty exprezidenta Donalda Trumpa na sociálnych médiách, vrátane jeho kanála na YouTube, zablokované počas impeachementu, kedy bol obvinený z podnecovania k povojnovej násilnosti počas zvolenia nového prezidenta. Po niekoľkomesačnom obmedzení si však YouTube zmenil svoje rozhodnutie a umožnil Donaldovi Trumpovi vrátiť sa na platformu.

Podľa Mashable, YouTube informoval verejnosť, že rozhodnutie bolo urobené po zhodnotení aktuálnej situácie a konzultácii s odborníkmi na slobodu prejavu. YouTube však zdôraznil, že ak Donal Trump poruší podmienky používania platformy, bude jeho účet opäť pozastavený.

Vzhľadom na to, že Trumpova podpora zahrňovala aj extrémistické a nepravdivé názory, rozhodnutie YouTube vyvolalo diskusie o tom, či by mali sociálne médiá zaujímať politické stanoviská a ak áno, akým spôsobom by to malo byť uplatňované.

Sociálne médiá sa stretávajú s rozhodnutiami, ktoré sa týkajú rovnováhy medzi slobodou prejavu a ochranou pred šírením nebezpečných informácií a názorov. Niektoré platformy sa snažia riešiť túto problematiku vytváraním nových politík a pravidiel pre používateľov, aby zabezpečili bezpečné a zodpovedné prostredie.

V prípade Donalda Trumpa sa však zdá, že YouTube sa rozhodol znova ho povoliť na platformu, s určitými opatreniami na zabezpečenie ochrany pred nevhodným obsahom. Toto rozhodnutie ukazuje, že diskusie o slobode prejavu a zodpovednosti sú stále aktuálne a spoločnosti budú musieť hľadať spôsoby, ako tieto záležitosti riešiť v budúcnosti.

Zdroj: Mashable. „YouTube reinstates Donald Trump’s channel.“ Retrieved from https://mashable.com/article/

Continue Reading

Social media

Hacker z Twitteru si prilepši,nakúpil si na účet Elona Muska a Baracka Obamu

Published

on

Twitter

V posledných rokoch sa stalo bežným javom, že podvodníci sa snažia získať prístup k osobným účtom používateľov sociálnych médií, ktoré následne využívajú na šírenie nepravdivých správ, phishingové útoky alebo dokonca na podvodné aktivity. V júli 2020 sa podarilo niekoľkým hackerom získať prístup k účtom niekoľkých vplyvných osobností na Twitteri a využiť ich na šírenie podvodných správ.

Tento incident bol rýchlo identifikovaný a hackeri boli zadržaní. Podľa Mashable sa však nedávno ukázalo, že jeden z hackerov využil získané peniaze na nákup drahého Macbooku a iných luxusných predmetov.

Podľa správ bola suma, ktorú hacker získal, veľmi vysoká, pretože využil účty niekoľkých vplyvných osobností, vrátane Elona Muska a Baracka Obamu. Účty boli použité na vydávanie sa za tieto osobnosti a vyzývanie ľudí, aby im poslali bitcoiny.

Hacker sa snažil skryť svoju stopu tým, že prechádzal cez niekoľko virtuálnych sietí a používal falošné údaje, aby zakryl svoju identitu. Avšak vďaka spolupráci medzi federálnymi agentúrami a spoločnosťou Twitter sa mu podarilo zistiť jeho identitu a zadržať ho.

Podobné incidenty sú dôvodom, prečo by mali používatelia sociálnych médií chrániť svoje účty a nezdieľať citlivé informácie. Je dôležité používať silné heslá, dvojfaktorovú autentifikáciu a vyhýbať sa klikaniu na podozrivé odkazy.

Zdroj: Mashable. (2022, February 23). „One of the Twitter hackers used the stolen money to buy a MacBook.“ Retrieved from https://mashable.com

Continue Reading

Hot